Fransa’da Korsan İndirene İnternet Yok!

Fransa’da korsan içerik indiren internet kullanıcıları, bir sıçrayıp, iki sıçradıktan sonra üçüncüde internetten “atılacaklar”.
Fransa hükümeti, korsan ve yasadışı içerik indirenlerin internet erişiminin kesilmesine olanak tanıyacak bir yasa tasarısına onay verdi. Buna göre, korsan dosya indirildiği tespit edilen kullanıcılar, bir e-posta ile uyarılacak. Aynı kullanıcı ikinci kez yakalanırsa, bu kez evine yazılı bir uyarı postalanacak. Uygulama buraya kadar pek caydırıcı görünmüyor ama üçüncü kez yakalananları bekleyen ceza, internet bağlantılarının bir yıldan başlayan sürelerle kesilmesi.

Fransız senatosundan sadece 15 red oyuyla geçen yasaya, ülkenin kimi siyasetçileri “Günümüzde internetin bir ev için aynı elektrik ya da su gibi önemli olduğunu, kesilmesinin büyük bir sarsıntı oluşturacağını,” söyleyerek karşı çıkıyor. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin konu hakkındaki “Hem içerik sahiplerini, hem de kullanıcıları memnun edecek bir orta yol bulma” tavrı, Fransa’yı bu sert kararı aldığı için üzeceğe benziyor.
Yeni yasanın gündeme gelmesiyle birlikte Fransa’da tüketici dernekleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından muhalefet sesleri de yükseldi. Zira korsan işlemler yaptığından şüphelenilen kullanıcıların internet bağlantılarının sürekli izlenmesi anlamına gelen bu yasayla birlikte iletişimin gizliliği ilkesinin zedelenmesi ve veri güvencesi açısından sakıncalar oluşması kaçınılmaz gibi.
İnternet üzerinden gerçekleştirilen korsan ,işlemlere karşı radikal bir çözüm Fransa’da bazı tartışmalar yaratsa da hayata geçti.

Artık, Müzik ve film dosyalarını korsan olarak indirenler, 1 yıl boyunca internetsiz kalacak.

Telif haklarıyla korunan eserlerin internet üzerinden yapılan korsanlığının, kimine göre paylaşımının, önüne geçebilmek için uzun süren dava aşaması ve mahkeme süreciyle uğraşmak istemeyen Fransa Kültür Bakanlığı, korsanlarla mücadelede 3 aşamalı bir planı hayata geçirecek.

Plana göre yasadışı(korsan) olarak kabul edilen biçimlerde film, oyun ve müzik dosyalarını indiren kullanıcılar önce bir “online” uyarıyla karşılaşacaklar.

Uyarıya kulak asmaksızın korsan indirme işlemine devam eden kullanıcılara resmi bir uyarı mektubu gönderilecek. Suçun üçüncü kez tekrarı halinde ise kullanıcının internet erişimi tam 1 yıllığına kesilecek

Fransa’da 2009 yılından itibaren geçerli olacak yeni bir Telif Hakları yasasına göre işleyecek planın başarılı olması halinde internet üzerinden korsan suç işlemelerin yüzde 80 oranında engellenebileceği hesaplanıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir