Fizy’e Erişim Neden Engellendi?


Günde ortalama 600 bin kişinin ziyaret ettiği, video ve müzik dinleme sitesi fizy.com’a erişim, Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’nın 17 Aralık’ta aldığı karar doğrultusunda dün engellendi.

2009’da fizy.com ile anlaşma imzalayan MÜYAP’ın başvurusu ile harekete geçen Savcılık, sitenin Basın Muhalefet Kanununa aykırı yayın yaptığına hükmetti. Savcılığın önleyici kararı da ilgili makamlara iletildi.

Amacımız lisanslı müzik

Sitenin telif borçlarını ödemediğini, anlaşma imzaladıktan sonra içeriğin değiştiğini öne süren MÜYAP Başkanı Bülent Forta, şu açıklamayı yaptı: “Site kurucularını borçlarını ödemeleri ve yeni bir sözleşme yapmak için uyardık. Fakat buna sıcak bakmadılar. Uyarılarımıza rağmen siteyi anlaşmamızın dışında bir şekilde devam ettirdiler. Biz de siteyi mahkeme kararıyla kapatmak zorunda kaldık. Bizim amacımız müzik sitelerini kapatmak değil, lisanslı müzik yayını yapmalarını sağlamak.”Diğer müzik sitelerinin lisanslarını alarak yayınlarına devam ettiğini vurgulayan Forta, “fizy.com ise çalışmalarını en düşük maliyetle devam ettirmek istiyor. Biz sırf fizy bilinirliğini artırsın diye fedakarlık yapamayız. Benim ürünümün fiyatını fizy belirleyemez” dedi.

2 gün içinde açıklama

Fizy.com’un kurucuları ise konuyu değerlendirdiklerini iki gün içinde açıklama yapılacağını söyledi. Türk girişimcilerin 2008 yılı sonunda kurduğu fizy.com’un arşivinde 75 milyar mp3 bulunuyor ve site 30 dilde hizmet veriyor. Aralarında New York Times’ın da bulunduğu çok sayıda yabancı basın kuruluşuna başarılarıyla haber olan fizy, Mashable adlı sitenin düzenlediği ünlü Mashable Awards’un müzik bölümünde binlerce rakibini geride bırakarak finalist olmuştu. Fizy’nin ödül kazanıp kazanmayacağı 6 Ocak’ta belli olacak.
Kaynak: Marketing Türkiye

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir