Firefox ve Google Chrome Reklamları Önleyen Araç Geliştiriyor

Firefox ve Google Chrome, kullanıcıların reklamları ve kendileri hakkında bilgi edinilmesini önleyen bir araç üretiyor.

Firefox Mozilla’nın teknoloji ve kişisel gizlilik uzmanı Alex Fowler’un açıklamasına göre “Do Not Track” (Takip etme) adlı araç, kişisel gizliliği korumak için atılacak adımların birincisi olacak. Fakat bu aracın ne zaman kullanılabilir olduğu henüz açıklanmadı.

Google Chrome kullanıcıları, reklamları engelleyen bir tarayacıyı bilgisayarlarına indirebiliyorlar. Google Inc.’nin açıklamasına göre bu uygulama, comScore araştırmasına göre zirvedeki 15 reklam ağını engellemeye yarıyor.
Internet Explorer’da benzer bir tarayıcı geliştiriyor. Explorer’ın uygulamasında insanlar, engellemek istedikleri sitelerin adreslerini belirliyorlar.

Explorer’dan farklı olarak, Google ve Mozilla ise internetten takip edilmeyi engelleyen ve otomatik çalışan bir araç tasarlıyor.

Microsoft , Google ve Mozilla’nın daha iyi gizlilik sağlama çalışmaları, insanların reklamcıların kullanıcılar hakkında çok fazla bilgi edinebilmeleri konusundaki şikayetlerinden kaynaklanıyor. Reklamcılar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini, hangi bağlantılara tıkladığını, internette neler arattığını ve online olarak neler satın aldığını görebiliyorlar.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir