Firefox 11 Tam Sürüm Yayınlandı

firefox 11

Mozilla Firefox 11 tam sürüm olarak yayınlandı. Peki ses getirecek bu versiyonda neler yeni, neler değişti, neler ilgi çekecek beraber basit bir şekilde incelemeye çalışalım. Konuşulması gereken en önemli özelliklerinden biri Chrome ile bilgi paylaşabilme özelliğinin gelmesi. Tarayıcı değiştirmek isteyenlerin en çok istedikleri şey yer imlerini ve geçmişlerini yani eski tarayıcısında ne varsa aktarabildiği kadar yeni kullanmak istediği tarayıcıya aktarmaktır. Firefox kullananlar bilirler, Firefox’a geçtiğiniz zaman Internet Explorer’dan yer imlerinizi falan alabiliyorken Chrome tarayıcısından hiç bir şey alamıyordunuz. Chrome kullananların yer imlerini terk etmeleri mümkün değil. Bu yüzden bu özellik çok gerekliydi ve yerinde bir güncelleme oldu.

Daha önce beta sürümünde duyurulan addonların bütün bilgisayarlarda sekronize olması artık tam sürümle karşımızda. Hangi bilgisayarda olursanız olun bütün addonlarınız hesabınızla birlikte Firefox tarayıcısına gelecek. Chrome’da bunu yakın zaman önce yapmıştı. Çok faydalı olacağını düşündüğümüz bu özellik bir takım güvenlik açıkları getirir mi onu zaman gösterecek. Ama halka açık bilgisayarlarda bütün hesaplarınız gibi Firefox’u da doğru kullanmanızı tavsiye ederiz. Bazı eklentiler hakkınızda çok fazla bilgi sahibi olabiliyor.

CSS özelliğine yeni eklemeler yapılan bu sürümde 10’dan gelen CSS özelliği daha da güçlendirilerek sunulmuş. Web masterlar için iyi bir gelişme. Bunun yanında eklenen Tilt adındaki bir araç sayesinde web sayfaları artık Firefox’tan 3 boyutlu şekilde görüntülenebilecek. Bu da Mozilaa Firefox 11’de karşımıza çıkan diğer bir ilginç özellikti.

Yapılan yorumlarda ne kadar kullanıcı tarafından tam olarak test edilmese de Firefox 11’in eski versiyonlara göre çok daha hızlı ve güvenli olduğu kadar daha az çökme yaşayacağı konuşuluyor. Bunun yanında güncelleme notlarında gördüğümüz bir diğer önemli değişiklik ise HTML5 video desteğindeki yenilik. Firefox kendini rakiplerine göre daha da geliştirmiş görünüyor.

Bakalım tarayıcı kullanım oranlarında rakibi Google Chrome’a geçilen Mozilla Firefox bu güncelleme ile kullanıcı çekebilecek mi? Bildiğiniz gibi geçen senenin sonunda Firefox 2. Sırayı hızla gelişen tarayıcı Chrom kaptırmıştı. Chrome kullanıcı sayısını arttırmaya devam ederken Firefox duraklamış IE ise gerilemeye başlamıştı.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir