Facebook’tan kişisel gizlilik uyarısı

Facebook’tan kişisel gizlilik uyarısı

Son zamanlarda Facebook yetkilileri ilginç bir durumla karşılaşmış. Çeşitli işverenler kendilerine iş için başvuran ya da hâlihazırda kendisi için çalışan kişilerin Facebook bilgilerini alarak hesaplarına giriyorlarmış. Amaç onları daha iyi tanımak ya da çalışmadıkları zaman ne yaptıklarını görmek olabilir. Ya da faydalanabilecekleri herhangi bir şey belirlemekte olabilir; burada önemli olan uygulamanın Facebook kullanıcısını tehdit ettiği.

Söylemekten usanmadığımız konulardan biri Facebook’un güvenlik sorunları. Bu sorunlar hiç bitmeyecek gibi. Çok popüler olan bir sitede bu tür sorunların yaşanması normal; ama çok popüler olan bu sitenin büyüklüğünü gösterip daha hızlı çözümler bulması şart.

Facebook bu durum karşısında ciddi adımlar atmaya kararlı gibi görülüyor. Kullanıcı gizliliğini koruma adına mücadele vereceklerini açıklayan Facebook yetkilileri bunu başarabilecek mi hep beraber göreceğiz.

İş görüşmeleri esnasında işverenlerin iş başvurusunda bulunan kişiden Facebook hesabına girmekte kullandıkları e-posta ve şifrelerini istemelerinin yasal olmadığı üstünde duran Facebook gerekirse bunun için işverenleri dava edebilecekleri tehdidinde bulundu. Facebook giriş bilgilerinin verilmesi sadece kullanıcıyı değil onun arkadaşlarını da tehdit ettiği için sorun tahmin edilenden çok daha büyük. Facebook ise işe ciddiyetle eğildiğini göstermek adına bu konuda gerekirse politikacılarla bile mücadele verebileceklerini üstüne basa basa söyledi. Yine de diğer güvenlik açıklarını dikkate alırsak bu söylenenlere pek güven olacağını sanmıyoruz.

Ülkemizde iş başvurularında şu an için bu tür bir durum söz konusu değil. Zaten zar zor dönen şirketler bir de çalışanlarının profillerini incelemek için zaman ayıramaz. Bu ülkemizin bir gerçeği. Zaten şirketler bazında Amerika kadar sosyal ağı kullanamadığımızda bir gerçek. Bu yüzden bu tür bir durumla ülkemizde karşılaşmak şu an için bizi tehdit etmiyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir