Facebook’taki “dolandıran reklamlara” dikkat

Facebook’taki “dolandıran reklamlara” dikkat

Facebook üzerinden dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi.

Ele geçirdikleri kullanıcıların hesaplarından attıkları mesajlarla ya da fotoğrafı başka, teslim edilen başka, sahte ürünler pazarlayarak dolandıran kişiler şimdi farklı bir yöntemi deniyor.

fb_icon_325x325FACEBOOK SAYFASINDA REKLAM

Bu yöntemde facebook sayfasına tanınmış ürünlerin reklamını  yerleştiriyorlar. Cazip fiyatlar nedeniyle tuzağa düşen kullanıcılar bu reklamın linkine girdirdiklerinde karşılarına belli bir telefon numarası çıkıyor. Ürün sipariş etmek için bu numara arandığında hesap numarasına yönlendiriyorlar.  Bu hesaba para yatırıldığı taktirde  ise ne ürün ne de para alıcıya geri dönmemekte.

BİR KADININ ŞİKAYETİ  İLE, ŞİKAYETÇİLERDE ARTTI

Bu yöntemi kullanan dolandırıcılar tuzağa düşen N.Ö.O isimli  kadının  şikayet etmesiyle başlayan soruşturmada gün yüzüne çıktı. N.Ö.O,  899 TL’lik fiyata satıldığı bildirilen Facebook sayfasındaki reklam linkini tıkladı. Sayfadaki numarayı arayarak  sözde firmanın yetkilisine ulaşan alıcı kendine verilen  hesap numarasına 900 TL yatırdı. Kısa bir süre sonra dolandırıldığını anlayan N.Ö.O’nun şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

DOLANDIRICILIKTA KULLANILAN HESABIN SAHİBİ TUTUKLANDI

Polis ilk olarak banka hesap numarasının sahibini buldu. Hesabın sahibi R.B tutuklandı ancak anlattıkları dolandırıcılığın çok yüksek boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi.

Kendisinin de kandırıldığın söyleyen R.B aynı sebeple  çok fazla şikayet olduğunu bu şikayetlere karşı ne şekilde ifade vereceği konusunda şirketin avukatından akıl aldığını söyledi. Kadıköy’ün en işlek yerinde  4 katlı bina kiralayacak kadar hedef büyüten şirketin en önemliği özelliği ise kullandığı mekanları bir kaç ay içerisinde terketmek. Soruşturmanın başlamasıyla şüphelilerin peşine düşen polis ekipleri  baksi geçen organizasyonun üyelerinin bir bölümünü başarılı bir takip sonucunda yakaladı. Şüphelilerin yakalandığı adresteki bilgisayar kayıtlarına el kondu.

Kısa süre içinde bu yöntemle dolandırıldığını söyleyerek şikayette bulunanların sayısı 100’e yaklaştı. Yetkililer bu sayının dahada artacağını belirtti. Çünkü söz konusu şirketin sadece İstanbul’da değil bu tarz yöntemler ile ülke genelindeki alıcıları hedef aldıklarını ilave etti.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir