Facebookta Hangi Uygulama Kapanıyor?

facebook-uygulama

Facebook hangi uygulamasını kapatıyor?

Facebook kullanıcıları artık arkadaşlarına sanal doğum günü pastası, rakı şişesi, şampanya şişesi, çiçek ve benzeri uygulamaları gönderemeyecek. Hediye butiğini kapatma kararı alan facebook yaptığı açıklamada: sanal hediye butiğinin 1 Ağustosta kapanacağını bunun temel sebebi olarak da mevcut ürünlerin geliştirilmesini ve iyileştirilmesini gösterdi. Facebook üzerinde 2007 yılından bu yana sürmekte olan sanal para uygulamasına ise devam edilecek.Hediye butiğine gönderilen hediyeler 1 Ağustostan sonrada görülebilecek.

Türk gençleri Google’sız bir hayat düşünemiyor

Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından gençlerin davranışları ve gelecek beklentilerini öğrenmek amacıyla Youth Media’ya yaptırılan “Gençler Ne Düşünüyor?” başlıklı araştırma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Youth Media’nın research departmanı tarafından yapılan araştırma aynı zamanda Türkiye’de yapılan en geniş katılımlı anket olma özelliği taşıyor.  “Gençler Ne Düşünüyor?” araştırması için hazırlanan anketini 3 bin 35 genç yanıtladı. Bugüne kadar en geniş katılımlı anketi 2 bin 400 kişi yanıtlamıştı. 21-31 yaş arasındaki gençlerin katıldığı anket’i yanıtlayanların % 58’i kadın, % 42’si erkeklerden oluşuyor.

Katılımcıların % 67’si İstanbul’dan geri kalan kısmı ise İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum, Edirne, Konya ve diğer illerden oluşuyor.  Anket 10 Nisan – 10 Mayıs 2010 tarihleri arasında online şekilde yapıldı ve sosyal medya ağlarında geniş bir kitleye erişilerek gerçekleşti.

Türk Gençlerinin Yarısı Başka Bir Ülkede Yaşamak İstiyor

%46 oranla ‘Başka bir ülkede yaşamak isterdim’ yanıtını veren gençlere bu ülkenin hangisi olduğunu sorulduğunda, ilk seçenek açık arayla ‘ABD’ oldu. İlk onda yer alan diğer ülkeler İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya, Almanya ve Kanada şeklinde sıralandı. Bu liste de ABD’nin cazibesini koruduğunu ve hala hayalleri süsleyen bir ülke olduğunu gösteriyor.  Son olarak, ‘Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?’  sorusuna, gençlerin  %76’sı “Evet” yanıtı verdi. Oldukça yüksek olan “evet ” yanıtı  olumlu yorumlanıyor. Ancak, bu soruya ‘fikrim yok’ olarak yanıt verenlerin % 13, ‘’Hayır’ diyenlerin de % 11 olmaları dikkat çekici. Fikrim yok yanıtını verenlerin % 13 gibi yüksek bir oranda olması da oldukça düşündürücü…

Gençler Girişimci Olmak İstiyor

Anket sonuçlarına göre, gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alan sorulduğunda en cazip alanın %16 ile finans, % 15 ile pazarlama ve yüzde 14 ile insan kaynakları olduğu görülüyor. Girişimciliğin yüzde 13 ile 4’üncü sırada olması artık Türk gençlerinin de kendi işlerini geliştirip yönetmek istediklerini vurgulayan önemli bir gösterge. İş hayatları için en cazip gelen seçeneği sorduğumuzda, neredeyse yarısının yani yüzde 48’inin ‘Girişimci olarak kendi işimi kurmak’ şıkkını tercih ettiği görüldü. Bu da iş hayatlarında risk almaya hazır olduklarını ve daha özgür bir ortamda kendi şirketlerini kurma yolunda bir çizgi izlemek istediklerini gösteriyor.

Türk Gençleri Sosyal Ağlarda Değil Gerçek Hayatta Sosyalleşiyor

Genç bireylerin Facebook vb alanlarda yoğun olarak var olduğu düşünüldüğünde ankette çıkan sonuç bir hayli dikkat çekiciydi. ‘Sanal ortam ve sosyal medya’yı sosyal olabilmek için tercih edenlerin oranlarının yalnızca yüzde 8 olup bu yanıt 4’üncü sırada çıktı. Yüzde 40 ile birinci tercihlerini okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri olarak belirttiler. Bu da genç bireylerin

facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal ağları kullanmalarının yanında genel olarak sosyal olabilmek için gerçek hayatı tercih ettiklerini net bir şekilde vurguluyor. Ayrıca, anket sonucuna göre gençlerin hayatında artık sürekli birden fazla ekran açık. Anket yanıt verenlerden yüzde 40’ı 2 ekran açık derken 3 ekran açık diyenlerin oranı yüzde 37 oldu. Bu da aynı anda hem dizi izleyip hem facebook hesaplarını kontrol ettiklerini hem de cep telefonlarından mesaj yazdıklarını gösteriyor. Hatta bazı gençler iki telefon sahibi olduğundan aynı anda 4 ekranı açık olabiliyor.

İnternetsiz ve Google’sız Dünya Düşünemiyorlar

Anketin ortaya koyduğu çarpıcı bir sonuç ise yeni neslin internetsiz bir hayat düşünemediği Anketi yanıtlayan gençlerin yüzde 82’si   ‘İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?’ sorusuna ‘kesinlikle hayır’ yanıtını verdi. Facebook herhangi bir nedenden dolayı aşağıdakilerden biri, bazıları ya da hepsi bir daha geri gelmemek üzere yok olsaydı, en çok hangisinin eksikliğini hissederdiniz?’ sorusunda sunulan seçeneklerden Google %42 ile en yüksek oranda işaretlenen seçenek oldu.

1000 TL’si Olsa Türk Genci Ne Yapar?

Bu sorunun yanıtı genç bireylerin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Gençlere ‘Elinize ekstradan 1000 TL geçse bununla ne yapardınız?’ diye sorduğumuzda, %47’si  ‘Kariyerim için eğitim alırdım’ yanıtını verdi. Bu da, hem gençlerin eğitime verdikleri önemi hem de bu şekilde kendilerine yatırım yapmanın en doğru seçenek olduğunu net bir şekilde gösteriyor. % 24’le ikinci tercih edilen seçenek, ele geçen ekstra 1000 TL ile ‘borç ödeme ya da bankaya yatırma’ oldu. Bu da, gençlerin geleceğe yatırım yapma ve mali sorumluluk konusunu ciddiye aldıklarının net bir göstergesi olarak algılanabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir