Facebook’ta Görüntülü Görüşme Dönemi Başladı

Görüntülü görüşme yapabilmek ve insanlarla bağlantı halinde kalmanın yeni bir yolunu arayanlar için SocialEyes, Facebook üzerinden çalışarak yeni bir iletişim olanağı sunuyor.

Facebook Connect kullanarak giriş yapabileceğiniz SocialEyes uygulaması ile Facebook üzerindeki arkadaş listenizi görebilir ve aynı zamanda bu kişilerin birden fazlasıyla aynı anda görüntülü sohbete başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çevrimdışı görünen kişilere video-mesaj da bırakma özelliği sunuyor SocialEyes.

Kullanıcılar pencereleri açık bırakarak arkadaşlarının kendilerini görmelerini ve duymalarını sağlayabilir. Diğer iletişim mecralarına benzer şekilde video durdurma ve ses kısma özelliği de bulunan bu yeni uygulamayı kullanırken dikkatli olunması gerektiği özellikle belirtiliyor.

SocialEyes’ın yaratıcılarından Rob Williams, “bu program bir ofis ortamına benziyor. Bir kişi iş arkadaşına uğrayıp konuşmaya başlıyor ve daha sonra onlara birileri daha katılıyor. Sonra gruptan iki ya da üç kişi başka bir odaya geçip orada konuşmaya devam ediyorlar.” diyor ve ekliyor: “her yerde Skype, FaceTime, Gtalk gibi programlar kullanarak birbiriyle görüntülü görüşen insanlar var, fakat SocialEyes’ın sosyal bir yönü var ki bu onu diğerlerinden farklı kılıyor, biz insanların bir topluluk yaratma, sosyal çevrelerini birbirine tanıştırma olanağını ön plana çıkarıyoruz.”

Program benzer ilgi alanlarına sahip insanların birbirlerini bulup tanışmadan önce görüntülü görüşme yapma ihtimalini de ön plana çıkarıyor. Buna göre bir gruba dâhil olunduğunda o gruptan kişilerle görüntülü olarak konuşabiliyorsunuz. Bu özelliği ile hakkında çok tartışmalar dönmüş olan Chatroulette’e benzetilen SocialEyes, tanışmayan insanların görüntülerini birbirine gönderme konusunda daha başarılı ve ilkeli olma hedefinde. Williams’ın belirttiği üzere “Chatroulette’de insanlar aşırılaşarak, çeşitli şekillerde içlerindeki şiddeti ve nefreti ön plana çıkarabiliyor. Tanınmadan başkalarına bir şekilde zarar verme eğilimini bir kimlik sahibi olarak aşmayı planlıyoruz ve bu kimlik de Facebook ID olacak bizim için.”

Kaynak: Digital Age

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir