Facebook’dan WhatsApp’a reklam atağı

Daha önce küçük ve orta ölçekli işletmeler için ücretsiz bir uygulama geliştiren WhatsApp, büyük şirketler için de daha fazla özelliği olan bir uygulama hazırlığında. Şirketten Matt Idema, WhatsApp’ın reklam ileride reklam yayınlayarak para kazanma ihtimalinin olduğunu belirtmişti.

Facebook yazılımındaki bir kodu bulan yurt dışındaki basın mensupları bu ihtimali doğrulamıştı. Anlaşılan o ki, Facebook, Messenger için gelir elde etme modelini WhatsApp üzerinde de deneyecek. Facebook’daki reklam yöneticisinde görülen kod sayesinde artık işletmeler “WhatsaApp mesajı gönder” düğmesini kullanarak reklamları hayata geçirebilecek.

click-to-whatsapp-message-ads

 

 

Bir WhatsApp sözcüsü “İnsanların bir Facebook reklamı üzerinden bir işletmeyle WhatsApp’da sohbet etmesinin yeni yollarını test ediyoruz. Bu, insanların işletmelerle WhatsApp üzerinden iletişime geçmelerini kolaylaştırıyor.” Diyerek doğruladı.

WhatsApp’dan yetkililer önceki açıklamalarında kullanıcıların sponsorlu mesaj almaları gibi bir şeyin olmayacağını belirtmişti. Mesaj almak için kullanıcıların “WhatsApp aracılığıyla iletişime geçilmesini onaylıyorum” şeklinde onay vermiş olmaları gerekli olduğu belirtilmişti. Yani “sponsorlu mesaj” tarzı bir gelir modeli şu anlık hayata geçmeyecek. Fakat bu sistem daha önce Messenger üzerinde uygulandı ve hala devam ediyor. Sonuç olarak işletmeler daha önceden iletişime geçtikleri kişileri hedefleyebiliyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir