Facebook Tecavüz Sayfalarını Kaldırdı

Facebook Taciz Sayfaları Kaldırıldı

Facebook Tacizcileri Üzdü !

Facebook’ta yer alan ve tecavüz olaylarına ve kadınlara alaycı yaklaşımların sergilendiği sayfalar, mağdurlara destek veren gruplarca sert şekilde eleştiriliyordu.
Bu tür bazı sayfaları siteden çıkaran Facebook, “Sayfalarımızda nefret söylemine, tehditkar ve şiddeti teşvik eden yazışmalara yer yok.” şeklinde açıklama yaptı.

Bununla birlikte eğer bu tür sayfaların yöneticileri söz konusu sayfaların mizahî ya da hicivsel nitelik taşıdığı şeklinde bir etiket ekledikleri takdirde tartışmalı yazışmalara yer verilmeye devam edilecek.

Tecavüzle ilgili kimi sayfaların kaldırılması, sayfa yöneticilerinin başlığa etiket koymayı ihmal etmelerini ve böylece şirketin uyguladığı kuralları çiğnemelerini esas alıyor.

Facebook, BBC’ye yaptığı açıklamada sorgulanabilir ve saldırgan içerikli yazışmaları çok ciddiye aldıklarını belirtti.

Bununla birlikte şirket yetkilisi, “Ancak biz Facebook’un, başkalarının hakları ve duygularına saygılı kalarak, konuların açıkça tartışılabildiği ve düşüncelerin dile getirilebildiği bir yer olmasını istiyoruz.” dedi.

Facebook yetkilisi, “bir devlet, kurum ya da inanılan şeyler hakkında fikir belirten gruplar veya sayfalar, bazıları için aşırıya kaçılmış ve saldırganca gibi görünse de, bizim politikalarımıza ters düşmemektedir.” dedi ve internet ortamında yürütülen tartışmaların gerçek hayatta serbestçe yapılan konuşmaların bir yansıması olduğunu savundu.

Facebook’un yaptığı bu resmi ifadeli açıklama, konuyla ilgili olarak geçen yaz ki açıklamalardan farklı.

Ağustos ayında Facebook, “mahallenizdeki pubda, açık saçık bir şaka yaptığınızda nasıl dışarı atılmıyorsanız, Facebook’tan da atılmazsınız.” demişti.

Facebook’un başlarda tecavüz konusundaki sayfalara müdahale etmeye isteksiz olması, çeşitli kampanya gruplarının eleştirilerine yol açmıştı. Kimi şirketler bu tür sayfalarda reklamlarının ve adlarının görünmesinden de kaygılı olduklarını açıklamışlardı.

Facebook’un tavrına karşı kampanya yürüten gruplar, son karardan memnun olduklarını söylüyor, ama sitenin kamuoyundaki imajını korumak için sadece birkaç sayfayı kaldırmaktan öteye giderek tutumunu değiştirdiğini ortaya koymasını istiyorlar.

Facebook’taki tecavüz olgusu ve saldırılarıyla dalga geçilen kimi sayfalar, 190 binden fazla üye tarafından ‘beğenilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir