Facebook Paylaşım Kararlarını Askıya Aldı

Facebook, Kullanıcıların Adres ve Cep Telefonlarını Başka Sitelerle Paylaşma Kararını Askıya Aldı

Facebook, kullanıcıların adreslerini ve cep telefonu numaralarını, başka sitelerle ve uygulama geliştirenlerle paylaşacağını cuma günü Facebook blogu üzerinden bildirmişti. Bu açıklaması üzerine kullanıcılarının kişisel bilgilerini koruma konusunda gerekli özeni göstermediği gerekçesiyle sürekli eleştiriler alan Facebook, geri adım attı.

Facebook’un gizlilik politikası, internet güvenlik uzmanları arasında büyük bir tartışma yaratmıştı. Sahte Facebook uygulamaları geliştirerek, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalan bilgisayar korsanlarına, bunları kullanan reklam verenlere dikkat çeken güvenlik uzmanları, böyle bir kararın Facebook’da yeni ve çok daha büyük suistimallere yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Facebook, hafta sonunda gelen yoğun eleştiriler ve uyarılar üzerine tartışmalı kararını şimdilik askıya aldı.

Facebook’un, konuyla ilgili yöneticisi Douglas Purdy “Hafta sonunda çok yararlı bazı tavsiyeler aldık. Kullanıcıların bu bilgilerine erişim hakkı tanıdıklarını, çok net bir şekilde onlara gösterebiliriz” dedi. Purdy, bu konuda yeni değişiklikler ve güncellemeler üzerinde çalıştıklarını, bunlar tamamlanana kadar da planı geçici olarak askıya aldıklarını duyurdu. Facebook, reklam verenler ve uygulama geliştirenler açısından cazip bu yeni özelliği, birkaç hafta içerisinde yaşama geçirmeyi hedefliyor. Güvenlik uzmanlarının eleştirileri üzerine Facebook, ev adresleri ve cep telefonu numaralarının internet siteleri ve uygulamalar tarafından kullanılabileceği konusunda daha açık bir uyarıya yer verecek. Ayrıca, bu uygulamaları kabul eden bir kişinin listesindeki arkadaşlarının ev adresleri ve telefonları paylaşılmayacak.

Kaynak: CNNTÜRK

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir