Facebook ve Microsoft, Avrupa’ya su altından internet kablosu döşeyecek.

fb-dom-com-bom-4İki teknoloji devi Facebook ve Microsoft, Atlantik boyunca yüksek kapasiteli internet kablo döşemek için iddialı bir projeye girişiyor. Marea (İspanyolca “gelgit) adı verilen proje kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia Beach ile İspanya’nın Bilbao şehirleri arasına deniz altından 6 bin 30 km’lik kablo döşenecek. Ağustos ayında start alacak çalışmanın Ekim 2017‘de tamamlanması planlanıyor.

Kullanıcıların artan hız, bulut bilişim ve diğer çevrimiçi hizmetlerle ilgili taleplerini karşılamak üzere önemli bir işbirliğine girişen Facebook ve Microsoft, Amerika ve Avrupa arasına yüksek kapasiteli (160 Terabit/sn) kablo döşemek üzere kolları sıvadı.

Denizaltı kabloları konusunda önemli deneyime sahip olan telekomünikasyon altyapısı şirketi devi Telefónica tarafından işletilecek proje, geleceğin bulut bilişim çözümleri açısından da önem taşıyor. Microsoft’un Bing, Office 365, Skype, Xbox Live ve Microsoft Azure gibi ürün ve hizmetlerini müşterileriyle daha güvenli ve iyi bir performansla ulaştırmasına yardımcı olacak Maera, Atlantik’teki en yüksek kapasiteli sualtı kablo kurulumu olacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir