Facebook kendi telefonunu üretiyor

Facebook Telefonu

Facebook Telefonu

Google gibi Facebook’un da kendi adını taşıyan bir akıllı telefon üreteceği söylentileri uzun süredir ortalıkta dolaşıyor. AllThingsDigital’in son haberinde Facebook’un tasarlayacağı iddia edilen telefona ait detaylar açıklandı.

Techno-labs’in aktardığına göre Facebook telefonu HTC markası taşıyacak ve Facebook’a özel geliştirilmiş bir Android sürümünü kullanacak. Bu sürümde HTML5 destekli Facebook uygulamaları ve oyunları çalışabilecek. Adobe firması geçtiğimiz günlerde mobil dünya için Flash desteğini çekeceğini açıklamıştı.Bu durumdan sonra ne olacak sorusuna yanıt yine Adobe firmasından gelmiş ve artık Html 5 desteğini başlatacaklarını, yeni mobil dünyada flashın yetersiz kaldığını açıklamışlardı.Donanım olarak ise henüz bilinen pek bir şey yok. HTC Buffy kod adını alacağı belirtilen telefonun çok yakında piyasaya çıkmayabileceği bile söyleniyor. Hem Facebook , hem de HTC yetkilileri konu hakkında bir açıklama da yapmış değiller.

HTC’nin Facebook için özel bir kısayola sahip olan modelleri hali hazırda mevcut. HTC ChaCha ve Salsa bunlara örnek olarak gösterilebilir. Öte yandan bu modellerdeki Android’in Facebook’a özel olduğunu söyleyemeyiz. Eğer Buffy adlı bu model gerçekten piyasaya çıkarsa Facebook’un diğer markalarla olan ilişkisini de zedeleyebilir. Yeni iPad uygulamasıyla Apple ile arasını düzelten Facebook, Android’e bu kadar açık destek vermeyi tercih etmeyebilir. Microsoft’un da Facebook’ta hissesi olduğu düşünüldüğünde Windows Phone’un önünü kapatacak bir hamlenin yapılmayacağını da tahmin edebiliriz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir