Facebook, kan bağışçılarıyla ihtiyaç duyanları bir araya getiriyor

Facebook, Hindistan’da kan ihtiyacı olanlarla kan vermek isteyen insanların birbirlerini bulmasına yardım edecek bir özellik açıklıyor.

Facebook, 1 Ekim yani Hindistan Milli Kan Verme Günü’nde kullanıcıları kan bağışçısı olarak kaydolmalarını teşvik edecek. Kullanıcılar Haber Kaynağında yönlendirmeyi görecek ve kendi profillerinde kendilerini kan bağışçısı olarak etiketleyebilecekler. Daha sonra arkadaşlarıyla paylaşabilecekler.

Uygulama, sonraki haftalarda kan arayan insanlara ya da organizasyonlara kan talebi gönderisi paylaşmalarına izin verecek. Gönderi kan aranılan bölgeye göre uyarlanabilecek, yani en yakındaki kan bağışçısına bildirim gitmesini sağlayacak.

Eğer kan verenler gelen kan talebini kabul ederse kan bağışçısına telefon, Facebook Messenger ya da WhatsApp üzerinden mesaj gönderilebilecek.

Facebook’a göre bu özellik gerçekten gereken bir özellik. Hindistan’da kan eksikliği bulunuyor çünkü ihtiyaç duyulan kan verilen kandan %10 daha fazla. Her gün 38,000’den fazla kan bağışının gerekli olduğu ülkede on binlerce ameliyat, kan eksikliği yüzünden yapılamıyor.

Facebook ürün müdürü Hema Budajuru’nun CNN’e anlattığına göre insanlar Facebook üzerinden çok fazla kan arayışında bulunuyorlar.

Özellik ilk olarak Android ve mobil platforma gelecek. Bu özelliğin diğer ülkelerde de kullanıma sokulup sokulmayacağı henüz belli değil. Her gün kan arayan binlerce kişinin olduğu ülkemize bu özelliğin gelmesi gerçekten çok yararlı olacak. Umarız Facebook, en kısa zamanda bu özelliği diğer ülkelerde de uygulamaya koyar.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir