Facebook, Görselle Arama Özelliğini Test Ediyor

Herkesin fark ettiği gibi Facebook, uzun bir zamandır kullanıcılarının başka platformlara geçişini durdurmak için Snapchat’in temel özelliklerini kopyalamaya devam ediyor.

Ama Snapchat, Facebook’un kopyaladığı tek sosyal medya platformu değil. Daha birkaç gün kadar önce Facebook, Slack’e benzer işletmeler için mesajlaşma servisi Workplace’i duyurmuştu. Linkedin ve Houseparty uygulamalarını da takip etmişti. Bunun sebebi açık: Facebook sahip olduğu milyonlarca kullanıcıyı değerlendirmek istiyor ve bunun için teknolojiler geliştiriyor.

Bu teknolojilerden bir tanesi de görsel arama özelliği.

fb_photo_search

Facebook kullanıcısı Jane Wong bu özelliği keşfetmiş. Görünen o ki Facebook, Facebook Pazaryeri üzerinde görsel aramaya izin veren bir özelliği test ediyor.

Aslında bu seçenek anlamlı bir hareket ve Facebook’un halihazırda üzerinde çalıştığı görsel tanıma teknolojisiyle de bağdaşıyor ve şuna benziyor:

lens_fashion_resultsgif

 

Şubat 2017’de Pinterest, görsel tanıma odaklı arama seçeneği Lens’i tanıtmıştı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar aradıkları görsel eşleşmelerinin bir listesini elde edebiliyorlardı. Bu özelliğin kullanılma oranı Nisan ve Mayıs arasında tam üç katına çıkmıştı. Instagram’ın açıklamasına göre yaklaşık %60 oranında görsel arama arttı.

Ama unutulmaması gereken bir şey de şu: Facebook uzun bir zamandan beri kendi görsel tanıma teknolojisi üzerinde çalışıyordu. Bunun ötesinde Facebook çok daha ileri bilgisayar görme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji ile sadece nesneler değil aynı zamanda hareketler de tespit edilebiliyor.

Peki Pinterest bu durum için endişelenmeli mi? Bu tamamen Facebook’un teknolojiyi nasıl kullanacağına bağlı. Pinterest Lens kendi platformu için çok uygun ve verimli duruyor. Facebook’un böyle benzer bir teknolojiye de el atması Pinterest’e etki edebilir. Ama bu teknolojiler sadece Pinterest tarafından değil birçok şirket tarafından uzun bir süredir kullanılıyor. Pinterest, Lens’i diğer platformlardan daha çabuk piyasaya sürdü.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir