Excel Üzerinden Yayılan Yeni Virüse Dikkat !!!

Yeni yazıldığı tahmin edilen ve ofislerin vazgeçilmez programlarından biri olan Excel üzerinden yayılan virüs, kullanıcının bilgisayarını virüs göndericinin insafına bırakıyor.

“Truva atı” konseptli virüs, hem Microsoft Windows hem de Apple Mac bilgisayarlarında etkili oluyor. Geçen hafta görülmeye başlanan “Trojan.Mdropper.AC” isimli virüs, .XLS dosya uzantısı olan Excel programının içerisine gömülü olarak yayılıyor. Dosya açıldığı zaman komut dosyası çalışmaya başlıyor ve virüs göndericinin “keyfine göre” hizmet etmeye başlıyor.

Virüs, .XLS uzantılı eski Excel dosyaları ile yayılıyor ve Excel’in yeni sürümünün dosya uzantısı olan. XLSX’e ulaşamıyor. Ancak yeni Excel yazılımı, eski sürümleri de açabildiği için risk taşıyor.

Microsoft, güvenlik bülteni ile kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarırken, virüsün devre dışı bırakılması için gerekli yazılım üzerinde çalışıldığı da bildirdi. Öte yandan, antivirüs firması Symantec, virüse karşı Microsoft ile birlikte çalıştığını açıkladı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir