En Yaygın Saldırı Türü: DDoS

DDoS yani Distributed Denial of Service’ Türkçe olarak Dağıtılmış Hizmet Reddi bir sunucunun internet trafiğinin altyapısına aşırı yüklenerek bozmayı hedefleyen kötü niyetli bir girişimdir. DDoS Saldırıları birden fazla bilgisayar ve loT cihazları gibi ağ kaynaklarını kullanarak very kalabalığı sağlayarak trafiğin  hedefine ulaşmasını engeller. Bu saldırılar web sitelerinin altyapısını sağlayan ağ kaynaklarının belli bir kapasite sınırının olmasından ve altyapısının düzenli hazırlanmamış ve korunmamış olmasından yararlanır. DDoS saldırısına uğrayan bir web sitesi bu geneli sanal olarak oluşturulup  çoğaltılmış farklı kanallardan yararlanan, sitenin kapasitenin üzerinde tıklanmayı amaçlayan kötü niyetli saldırı sonucu doğru çalışamaz ve site geçici olarak çevrimdışı kalır.

 DDoS saldırılarının hedeflerinde genelde online alışveriş siteleri, online bahis siteleri ve online hizmetler sağlamaya dayanan tüm işletme veya kuruluşlar vardır.

Web sunucularının eş zamanlı olarak hizmet verebileği sınırlı sayıda kapasiteleri vardır ve eğer bu kapasite aşılırsa site geçici olarak devre dışı kalır veya sitenin tıklamalara verdiği tepkiler aşırı yavaşlar. Genelde DDoS Saldırılarının amacı web sitesinin normal şekilde çalışmasını engellemektedir.

DDoS saldırıları hedeflenen sitenin kapasitesinin üzerinde giriş izni göndererek gerçekleştiği için genellikle virusün yayıldığı ana bilgisayarın başlattığı ve fazladan istekleri göndermek için yaydığı diğer bilgisayarla gönderdiği bir virüsü yayma ağı kurar. Saldırının yapıldığıağı kurbanın web kaynaklarına aşırı yüklenmesine yol açar ve site DDoS saldırısının kurbanı olur. Bu tür saldırılar HTTP Flood olarak adlandırılır.

DDoS Saldırılarından korunmanın en etkili yolu sitenizin altyapısını bir profosyonel yazılımla korumaktır.

Bazı durumlarda DDoS saldırısı rakip bir firmanın itibarını zedeleme ya da işine zarar verme girişimi niteliğinde de olabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir