En Fazla Zararlı Yazılım Barındıran Ülkeler Arasında Türkiye’de var

En Fazla Zararlı Yazılım Barındıran Ülkeler Arasında Türkiye’de var2006 yılında Güvenli Tarama Programını yayınlayarak internet’teki kötü ve şüpheli sitelere karşı savaş açan Google, dün yayınladığı şeffaflık raporu ile dünya genelindeki kötü niyetli yazılım barındıran siteleri açıkladı.

Geçtiğimiz ay NSA skandalı ardından Amerika Birleşik Devletleri hükümeti’nin kendilerinden ne kadar kişisel bilgi istediğini yayınlayan Google, bu raporun içeriğini genişletti.

Google, yeni yayınladığı raporla kötü yazılımların ve kullanıcıların şifreleri ve özel bilgilerine ulaşmaya çalışan web sitelerinin dünya üzerindeki dağılımını resmi blogundan açıkladı.

 

Google’ın Güvenli Tarama Programı ne işe yarıyor?

Güvenli Tarama Programı internette gezerken ziyaret ettiğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını size bildiren bir sistem. Bu sayede Google günde yaklaşık 1 milyar kullanıcıyı zararlı web yazılımlarından koruyor. Google’ın yayınladığı raporda kötü niyetli yazılımların yıllar içindeki dağılımı ve zararlı sitelerin dünyanın hangi bölgelerinde yoğunlaştığı bilgileri yer alıyor.

Rapora göre kötü yazılımlı sitenin en fazla olduğu yerler Orta Avrupa ve Hindistan. Hindistan ve Macaristan’daki kötü yazılım oranı %15 iken, Bosna’da %16,Meksika’da %12, Şili’de %11. Maalesef Türkiye de yüksek orana sahip ülkeler arasında yerini almış. İncelenen 126.057 web sitesinden %11′i zararlı olarak tespit edilmiş.

Google hazırladığı bu rapor ile dünya üzerindeki kötü yazılım ve online dolandırıcılık saldırılarının kaynakları hakkında bilgi vermeyi ve ülkeleri uyarmayı amaçlıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir