ELVEDA FLASH PLAYER

Adobe, Simpsons dizisinin ve YouTube’un var olmasında çok büyük role sahip bir teknoloji olan Flash’ın, Apple ile ters düşmesinin ardından destekleneceği son tarihi açıkladı. Bir zamanlar yoğun şekilde kullanılan bir teknoloji olan Flash, animasyonlar ve hareketli görüntüler hazırlamaya yarıyordu. Ancak 31 Aralık 2020’den itibaren Flash artık hayatımızda olmayacak.

Flash Player Serüveni Nasıl Başladı?

2000’li yılların başlarında, web daha yeni başlıyorken, hareketli reklamlar Flash sayesinde yaygınlaşmaya başladı. Daha önce GIF kullanılıyordu, fakat o zamanlar internet şimdiye kıyasla bir hayli yavaş olduğu için GIF kullanılan web sitelerinin açılması epey zaman alıyordu. Flash sayesinde bu sorun ortadan kalkmıştı çünkü içerisindeki yüksek boyutlu her şeyi gayet iyi şekilde sıkıştırarak tek bir dosyada ve ufak boyutta topluyordu. Bu da web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağladı ve kısa sürede popüler oldu.

Flash’ın başarılarından biri ve belki de en büyüğü YouTube oldu. Düşük boyutlu oluşu bir video paylaşım sitesi ortaya çıkarmanın temellerini attı. Ayrıca Flash’ın popülerliğinde oyunların rolü de göz ardı edilemez. Flash ile basit oyunlar hazırlamak mümkündü ve bir döneme damgasını vuran oyun sitelerinde bu teknolojiyle hazırlanmış çokça oyun vardı.

Veda Zamanı…

Flash her zaman webin göz bebeği değildi. Çünkü internet ve bilgisayarlar gün geçtikçe hızlanırken, Flash aynı yerde saymaya devam etti ve çok fazla sistem kaynağı kullanmaya devam etti. Kendi dosya biçimine fazla güvenen Adobe’un bu sebepten Apple’a kafa tutması da bu dosya biçiminin sonu oldu. Çünkü iPhone, Flash’ı desteklemiyordu. Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması, Flash’sız bir dünya olduğunu da hepimize göstermiş oldu.

Artık Flash’ın yerini web’de HTML5, oyunlarda ise HTML5 ve Unity3D alıyor. Oyun sitesi Kongregate’in araştırmalarına göre oyun geliştiriciler günümüzde bu teknolojileri kullanmaya başladılar.

Adobe, artık Flash için son tarihi verdi. Pek destekleyeni kalmasa da, kullanmak isteyenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar kullanmaya devam edebilirler. Bu tarihe kadar Adobe, geliştirmeyi ve dağıtmayı bırakacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir