Elazığ Depremi Sonrası Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor

Elazığ’da yaşanan 6.5 şiddetindeki depremden sonra vatandaşların iletişimini kolaylaştırmak için operatörler ve Bilgi Teknolojileri Kurumun’dan destek geldi.

Bilgi Teknolojileri Kurumu ise yaptığı açıklamada; operatörlerin ücretsiz konuşma ve internet tanımlamasını yapacağını duyurdu.

Tüm Türkiye, 6.5 şiddetindeki Elazığ depreminin yaralarını sarmak için tek yürek olurken, önümüzdeki dönemde meydana gelebilecek depremlerde can ve mal kaybına karşı önlemler alınıyor. Türkiye’de deprem sonrası iletişimin kesintisiz olarak sağlanabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı” yayınlandı. 22 Ocak tarihinde yani depremden iki gün önce yayınlanan taslak, acil durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde bildirimler almalarını sağlayan sistemlerin kurulması ve işletilmesine ilişkin hususların belirlenmesini içeriyor.

Yayımlanan taslağa göre, Ulusal Mobil Uyarı Sistemi, 4 temel bileşenden oluşuyor. Ulusal güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, coğrafi olarak belirli bölgelerde bulunan kullanıcıların, Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS yöntemlerinden en az biri ile bildirim almaları sağlanacak.

Mobil Alarm Sistemi; afet durumlarında gerekli teknik özellikleri karşılayan cihazlara sahip kullanıcıların bildirimler almalarını, Çağrı Öncesi Anonsu; mobil elektronik haberleşme şebekesinde çağrı başlatılmadan önce arayan aboneye dinletilen ses kaydını, Hücresel Yayın Sistemi ise aynı anda belirli bir bölgedeki bütün kullanıcılara metin tabanlı mesaj iletilmesini sağlayan teknolojiyi ifade ediyor. Çağrı öncesi anons içeriğinin süresi ilgili yetkili kullanıcı tarafından en fazla 15 saniye olacak şekilde hazırlanacak.


Bildirimler en fazla 360 karakter uzunluğunda olacak

Mobil Alarm Sistemi yöntemi ile yapılacak bildirimler; devlet düzeyinde uyarılar, hayati riskler ile ilgili uyarılar ve kayıp/kaçırma duyuruları olmak üzere üç farklı kategoride yapılabilecek. Engelli ve yaşlı kullanıcıların bildirimler almasının kolaylaştırılması için sesli uyarı, görsel uyarı, titreşim uyarısı vb. yöntemler kullanılabilecek. Bildirimler en az 160, en fazla 360 karakter uzunluğunda olacak.

Tüm ülke genelinde 15 saniyelik çağrı anonsu yapılacak 

İşletmeciler, ulusal mobil uyarı sistemi tarafından CMAS, CBS, SMS ve çağrı öncesi anonsu yöntemleri ile kendilerine gönderilen bildirimlerin, eksiksiz ve ücretsiz olarak gönderilmesini sağlayacak teknik altyapıyı, yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kurmak ve işletmekle yükümlü olacak.

KAYNAKLAR:


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-dikkat-vatandaslara-ucretsiz-internet-41427772
https://shiftdelete.net/elazig-depremi-sonrasi-operatorler-harekete-gecti
https://digitalage.com.tr/deprem-sonrasi-iletisim-icin-ulusal-mobil-uyari-sistemi-kuruluyor/
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir