E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları

E-ticaret sitelerinin kullanıcıları, ürünlere ve ürün bilgilerine kolay ulaşmak istediklerinden sitenin yapısı kullanıcılara yönelik olarak hazırlanmalıdır. E-ticaret sitelerinde bir diğer önemli olmazsa olmaz ise ürün fiyatlarının ve tekliflerinin açık bir şekilde belirtilmesi gereklidir.

İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan bir araştırma sonuçları bize gösteriyor ki, web sitesi ziyaretçileri sitelerin ana sayfalarında kalıp kalmayacaklarına ortalama yedi – sekiz saniye içerisinde karar veriyorlar. Yapılması gereken bu süre zarfında ziyaretçilerinizin sitenizde kalmalarını sağlamaktır. Bazı tüyoları uygulamanız durumunda ziyaretçilerinizin web sitenizde kalma oranını yükseltebilirsiniz.

  • Kayıt olma zorunluluğu; İnternet kullanıcılarının büyük bölümü e-ticaret sitelerine kayıt olmaktan hoşlanmadıklarından siteye kayıt olma zorunluluğunu gördüklerinde siteyi terk ederler. E-ticaret sitenizde ziyaretçilerinizin uzun süre kalmalarını sağlamak için; herhangi bir güvenlik gerekçesi yok ise alışverişini sonlandırana kadar herhangi bir kayıt olma mecburiyeti getirmeyiniz.
  • Sitenin yavaşlığı ve sayfanın uzun sürede yüklenmesi; E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kitle genel itibari ile eğitimli, zor beğenen ve eleştiri kabiliyeti gelişmiştir. Bu kitle son derece sabırsız ve tatmin edilmeleri de oldukça zordur. Bu sebeple sitenizin hızlı şekilde yüklenmesini, sayfalar arasında ziyaretçilerinizin hızlı şekilde dolaşmalarına ve aradıklarına kolayca ulaşmalarına  imkan sağlamalısınız.
  • Gereksiz kullanılan pop-up’lar; Sitenizi görsel açıdan zengin kılmak için kullanılan yerli, yersiz pop-up’lar ziyaretçilerinizi sanıldığının aksine sıkmakta ve siteyi terk etmelerine sebep olmaktadır. Ziyaretçilerinizin sitenizdeki bir sonraki sayfaları kolayca görmelerine izin vermezseniz ziyaretçiler kısa sürede sitenizden ayrılacaktır. Sitenizde kullandığınız pop-up’ları ziyaretçilerinizi yormayacak şekilde az ve yerli yerinde kullanmanızda fayda var.
  • E-ticaret sitenizin ana sayfasının tasarımı; ana sayfa bölümünde uzun tanımlamalardan kaçılmalı, hizmetleriniz ve ürünleriniz ile ilgili tüm tanıtımlarınıza hakkımızda bölümünde yer vermelisiniz.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...