Dünyanın En Değerli Markaları Seçildi

Millward Brown tarafından bugün yayınlanan yeni tüketici araştırması Value-D, Amazon’u en ‘değer’ marka seçti.

Marka başarısı için tüketici arzusu ve fiyat dengesini inceleyen yeni Value-D raporu, online perakende firması olan Amazon’un, marka algısı ve fiyat stratejisini etkili bir şekilde dengelediğini belirtiyor.

The Futures Company ile birlikte hazırlanan Value-D Raporu, durgunluk sonrası (post-recession) dünyada tüketicilerin tedbirli harcamalarının bir ölçüt olduğunu ve fiyatın tek başına tüketicileri çekmek için yeterli olmadığını belirtiyor. Tüketicilerin ortalama %7’si fiyata göre satın alırken, %81’i satın almada markayı önemli bir neden olarak görüyor.

Millward Brown Global BrandZ Direktörü Peter Walshe, “Günümüz ekonomi dünyasında birçok marka, fiyatlarının çok yüksek algılandığı konusunda endişeleniyor. Diğerleri ise fiyatlarının çok düşük olarak algılandığını ve bunun kar kaybına neden olduğunu düşünüyor. Burada ihtiyaç duyulan, tüketicinin bir markadan ne talep ettiği/arzuladığı ile ödemeye hazır olduğu fiyat arasında bir dengenin kurulmasıdır. Bu yeni rapor, markaların açıklarını görmelerini sağlayarak satış potansiyellerini nasıl artıracakları konusunda markalara yardımcı olacak.” diyor.

Value-D araştırması markaları daha ucuz ve daha pahalı olarak ayırıyor. Düşük fiyatlı markalar tüketicide bir satın alma arzusu yaratmadığı sürece ‘az değerli’ olarak algılanmaya devam edecek. Diğer taraftan, fiyat hassasiyeti olan kategorilerde, güçlü satın alma arzusu yaratan markalar ‘ödenen paraya çok değer’ olarak görülüyor. Daha pahalı markalar pahalı olmayı hak edebilir ya da sadece çok pahalı olabilir. Fiyat – talep/arzu bileşiminde 100 optimum değer ve 100’ün üzerindeki her puan, markanın güçlü olduğunu gösteriyor.

Global top 10 Value-D markaları

1. Amazon
2. Colgate
3. Nokia
4. Pampers
5. Visa
6. Coca-Cola
7. Microsoft
8. McDonald’s
9. Nescafé
10. Lidl

Kaynak: Mediacat Online

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir