Dünya genelinde bilişim teknolojileri harcamaları 2011’de yüzde 4,3 arttı

Bilisim Teknolojileri Harcaması İnanılmaz Boyutta

Bilisim Teknolojileri Harcaması Bu Yıl 4,3 Oranında Arttı

Tahminlere göre bu yıl yüzde 4,3 oranında artan Bilişim Teknolojileri  harcamaları gelecek yıl rekor düzeye ulaşarak daha da artacak.
Avrupa Bilgi Teknolojileri Gözlemevi (EITO)’nin son tahminlerine göre dünya çapında BT harcamaları yüzde 4,3 artarak 963,4 milyar avro seviyesine ulaştı. EITO’ya göre 2012’de ise bu alandaki harcamalar ilk kez bir rekora koşacak.

BT pazarını dünya çapında yüzde 5,4 seviyesinde büyütecek olan bu harcamaların ilk kez bir trilyon avroyu aşacağı tahmin ediliyor.

EITO Başkanı Bruno Lamborghini, Ne Japonya’daki depremin ne de dünyanın çeşitli bölgelerine hakim olan siyasi huzursuzluğun bu harcamaları önemli ölçüde etkilemediğini öne sürdü. Küresel BT pazarı için potansiyelin iyi olduğunu söyleyen başkan, 2012 yılında artacak olan büyümeye küresel krizin etkilerini aşan ABD, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerinde etkisi olacağını öne sürüyor.

Peki küresel BT pazarının büyümesini tetikleyecek olan diğer ülkeler hangileri? Son yıllarda çift basamaklı büyüme oranları gösteren Hindistan, Brezilya, Rusya, Çin gibi hızla gelişen ülkeler, modern teknolojinin gelişimi için de kaynaklarını çekinmeden kullanıyor.

EITO’ya göre Çin’de BT sektöründeki satışlar 2011’de yüzde 11,3 oranında artarak 55 milyar avroya ulaştı. Yine Rusya ve Hindistan’da pazarın yüzde 14,5 civarında büyüdüğü ve Brezilya’da yüzde 8,7 oranında büyüdüğü belirtiliyor.

Almanya Avupa BT pazarının büyümesini ciddi ölçüde tetikledi


Ancak ABD ve İngiltere bir dizi Batılı ülkede finansal krizin etkileri hala aşılamadığı için kamu sektöründe BT yatırımları ve harcamalarının düştüğü belirtiliyor.

AB içinde BT sektörünün büyüme oranı 2011’de yüzde 2,9 oranında kalarak 312 milyar doları bulurken, Almanya Avupa BT pazarının büyümesini ciddi ölçüde tetikleyerek BT sektöründe yüzde 4,3  seviyesinde yakaladı. Avrupa ortalamasının da üzerinde olan bu rakamla sadece Almanya Avupa BT pazarının büyümesine büyük katkı sağladı. ABD BT pazarı ise yüzde 3,9 büyüme sağladı.

Japonya ise 2011 senesi içinde birbiri ardına yaşadığı felaketlerin etkisiyle BT harcamalarında yüzde 1,2’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Japonya’nın durumunu yorumlayan Lamborghini, “Japonya’daki durum yüksek teknolojili ürünlerin küresel üretim-tedarik zincirinde bir kırılma yarattı. Bu BT pazarını küresel ölçekte etkilemese de tüketicilerin farklı alternatiflere yönelmesine yol açtı” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Tübisad

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir