Dreamweaver ve Web Tasarımı

Dreamweaver

Adobe Dreamweaver ile web tasarımı yapılacaksa tasarımın hangi kod yapısı kullanılarak yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir.  Çünkü veritabanı gerektiren diller kullanılacaksa localde tasarım yapılabilmesi için ekstra programlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Diyelim ki PHP ile web tasarımı yapacaksınız. O halde sizin bir veritabanına ihtiyacınız olacak tasarımınıza gireceğiniz bilgilerin depolanacağı bir veritabanı şart. Neden olduğunu açıklayacak olursak; PHP tasarımında tasarımınızda kullanıcı girişi oluşturacaksanız, sitenizi yayınlamaya başladığınızda sitenize kayıt olan kullanıcıların depolanacağı bir alana ihtiyaç olur. En basit örnek budur. Bu yüzden PHP tasarımlar veritabanına ihtiyaç duyar. Bu yüzden ilk önce tasarım dilinizi belirleyeceksiniz. PHP tasarlayacaksanız bilgisayarınızda bir veritabanı kurmalısınız. Bunun için ekstra, ücretsiz olan Xampp programına ihtiyacınız olacak. Bu program sayesinde tasarımınızdaki gerekli bilgileri bilgisayarınızda oluşturacağınız veritabanına kaydedebilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı sanki sitenizin yer aldığı bir server gibi kullanabilirsiniz.

Xampp kurulduktan sonra Dreamweaver’ı açıp “Site” kısmından ya da yeni sürümlerde sağ tarafta çıkan “ Files “ ya da “ Dosyalar “ kısmından “ Manage Sites “ ya da Türkçesi “ Siteleri Yönet “ kısmına tıklayarak yeni site tanımlayabiliriz. Mantığını anlamanız için söylemek gerek, bu işlem ile bundan sonra tasarımlarınızın nereye kopyalanacağını pratik bir şekilde yönetebileceksiniz. Birden fazla site tanımlayarak siteler arası geçiş yapabilir tasarım esnasında çok fazla zaman kazanabilirsiniz.

Site tanımlama kısmında “ Yeni “ sekmesine tıkladığınızda size tanımlama için iki seçenek sunulacaktır. Manuel ve sihirbaz yardımı ile site tanımlama. İstediğiniz seçebilirsiniz. Yöneteceğiniz sitenin ismini ister uygun bir isim belirleyip girin. Akabinde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlar; PHP gibi bir dil kullanacağınızı varsayarak söylüyoruz ilerde veritabanı bağlantısı yapacağınız için verdiğiniz dosya yollarının doğru olması gereklidir. “htdocs” içinde oluşturulan klasörün yolunu gösterin.                                                   Resimlerin nereye kaydedileceğini de en baştan belirleyebilirisiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir