Domain Ve Link Yaşı

Domain Ve Link Yaşı

Domain Ve Link Yaşı

Domain ve link yaşı seo için önemli unsurlardır. Eğer webmaster olmaya karar verdiyseniz ya da şimdiden basit bir site yönetmeye kararlıysanız birkaç saat bile gecikmeyin. Çünkü her geçen saniye domain için önemlidir. Domain için önemli olduğu kadar sitede paylaşılacak içeriğin link yaşı da çok önemlidir. Bu yüzden hiçbir şeyi başka bir zaman ertelemeyin. Bu sayede başarmak daha kolay olacaktır.

Eski bir domainin yeni bir domaine göre güven olarak her zaman avantajı vardır. Aynı içeriğe sahip iki sitede eski domain yenisine göre hep önde çıkar. Bunun nedeni senelerdir o paylaşımları yapıyor olmasıdır. Arama motoru ona daha çok güvenecektir. Fakat yeni domain eskisine göre seo açısından daha çok çalışırsa elbette eski domaini geçecektir. Bu yarıştaki önemli diğer faktörler;

  • Paylaşılan içeriğin kalitesi
  • Kaliteli backlinkler
  • Domain ismi
  • Sosyal alandaki varlığınız

Gibi sıralanabilir. Bu faktörler eşit kabul edilirse domain yaşı büyük olan her zaman avantaj elde eder. Bu yüzden gecikmemeniz gerekir.

İş sadece domaini almakla bitmiyor. Bununda farkında olmalısınız. Paylaşılan içeriğin ne zamandır webte olduğu da önemli. Tabi ki içeriğin kaliteli ve ziyaretçiler için işe yarar olduğunu varsayıyoruz. Diyelim ki teknoloji bloğunuzda Microsoft’u anlatan geniş kapsamlı bir içerik paylaştınız. Genel olarak Microsoft’tan bahsettiniz. Tanımak isteyen herkesin faydalandığı bir yazı oldu. Bu yazı ne kadar erken paylaşılırsa, indekste ne kadar çok durursa o kadar çok değer kazanır. Aynı konuda eski bir yazıyı yeni bir yazı güncel ve daha değerli olsa bile geçmekte zorlanacaktır.

Link yaşında da elbette ki yaptığımız seonun kalitesi büyük rol oynar. Paylaştığımız diğer içeriklerin kalitesi bile önemlidir. Bütün şartlar eşit sayıldığında;

  1. 5 yıllık genel olarak Microsoft’u anlatan değerli bir yazı
  2. 1 yıllık detaylı olarak Microsoft’u anlatan, güncel ve çok çok değerli bir yazı

Bu iki farklı sitedeki iki yazı diğer bütün şartlar eşit sayıldığında arama motoru sıralamasına baksanız elbette ilk seçenekteki yazının daha yukarılarda olduğunu görürsünüz. Uzun süre hizmet veren yazının daha iyeni olan bir yazıya yerini kolay kolay bırakması söz konusu değildir. Bunun üzerinde birde eski yazının bulunduğu siteye ciddi seo yatırımı yapıldıysa o paylaşımın arama motoru sıralamasına geçilmesine imkan yoktur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir