DNS Nedir?

DNS Nedir?

DNS, Türkçesiyle alan adı sistemi, İnternete veya özel bir ağa bağlı bilgisayarlar, hizmetler, ya da kaynaklar için hiyerarşik olarak tasarlanmış bir adlandırma sistemidir. İşlevi ise internet adını verdiğimiz, birbirine bağlı milyonlarca yerel ağdan oluşan bu altyapıdaki aygıtlara isimler vermek ve böylece bölümleri adlandırarak bölümler arası iletişimi organize etmektir. Başka bir deyişle insanlar tarafından kolay anlaşılır ve hatırlanır olan alan adlarıyla bilgisayarların anlayabileceği sayısal adresleri eşleştiren bir sistemdir. DNS, bir anlamda bilgisayarlar için değil, insanlar için yaratılmış bir sistemdir.

DNS Nedir?

DNS Nedir?

Bunu şöyle bir örnekle açıklarsak İzmir’deki tüm ilçe, mahalle, cadde, sokak adreslerinin birer numaradan ibaret olduğunu düşünün. Hatırlamak ne kadar zor olurdu değil mi? Ya da şu anda İnternette adını bilerek girdiğiniz tüm sitelere, IP adreslerini girerek erişmek durumunda olsaydınız, hangisini ne kadar hatırlardınız? Numaralarla uğraşmanın tek zorluğu bu değil. Alan adları, genellikle alanın içeriğiyle, o alanda hizmet veren şirketin adıyla, vb. anlamlı bir ilişki taşıdığı için, hatırlanması daha kolaydır.

İşte Alan Adı Sistemi, insanlar açısından anlamlı olan alan adı sorgulamalarını, o alan adıyla ilişkilenen bilgisayar hizmetlerini ve cihazlarını bulmak amacıyla IP adreslerine dönüştürür. Bu sistemin bize sağladığı kolaylık ise ağdaki bir bilgisayara erişmek için IP adresini değil alan adını

DNS sunucusu dediğimiz aygıtlar ise bilgisayarların alan adlarının IP karşılığını kayıtlı tutar ve biz alan adıyla bir siteye erişim sağlamak istediğimizde, bize bu sitenin IP adresini sunar.

5.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir