DMCA Şikâyetleri Ve Linklerin Kaldırılması

DMCA Şikâyetleri Ve Linklerin Kaldırılması

DMCA Şikâyetleri Ve Linklerin Kaldırılması

Bildiğiniz gibi Google son zamanlarda çok agresif değişiklikler yapmakta. Değersiz gördüğü bazı siteleri indeksinden çıkartıyor ya da gerilere itiyor. Bu güncellemelerin akabinde çıkan haberlere göre Google çok sayıda şikayeti değerlendirerek tahmin edemeyeceğiniz kadar linki indeksinden çıkartıyor. Bunun sebebi ise telif hakkı içeren paylaşımların yayınlanması. En çok şikâyet Microsoft‘tan geliyor. Microsoft kendisine ait ücretli programların başka siteler tarafından ücretsiz olarak dağıtılmasını hoş karşılamıyor. Bu siteleri fark eden Microsoft linkleri Google’a bildiriyor ve Google’da herhangi bir bildirim yapmaksızın linkleri indeksinden kaldırıyor.

 

Benzer bir durumda DMCA kapsamında yapılan şikâyetler sonucu linklerin kaldırılması. US Digital Millennium Copyright Act telif hakkı kapsamında yapılan paylaşımların engellenmesine sebep bir girişim. Google bu gibi bir durumla karşılaştığında linki indeksinden çıkartıyor ve linkin bulunduğu sıraya da bir uyarı koyuyor.

Burada asıl tartışılması gereken konu kanuni olmayan içeriklerin paylaşılmasıdır. Bir şirketin para karşılığı sattığı doğal olarak sahibi olduğu bir program ya da aracı siz herkesin kullanabilmesi için internete koyduğunuzda bazı kanunları çiğnemiş oluyorsunuz. Bunlarla ilgili şu an için dünya da çok baskıcı bir durum yok. Çünkü bahsettiğimiz paylaşımların ardı arkası kesilmiyor. Ama hak sahiplerini çok fazla zarara uğratan Piratebay gibi sitelerin engellenmesi ve yasaklanması gibi yaptırımlar herkes tarafından biliniyor. Diğer yaptırımlardan en önemlisi bu tür sitelerde Adsense reklamlarının yayınlanmaması. Google telif hakkı kapsamında yapılan paylaşımların bulunduğu sitelerde, içerik sitenin hostunda barındırılmasa bile Adsense reklamlarının yayınlanmamasına izin vermiyor. Bizim için en büyük yaptırım elbette ki linklerin indeksten silinmesi.

 

Linkler indeksten silinirse o paylaşımı yapmanın hiç bir yararı olmadığı gibi prestij açısından zararı var. genellikle bu tür paylaşımlar özellikle ülkemizde hit getirdiğinden çeşitli site sahipleri sürekli telif hakkı kapsamına giren paylaşımlar yapmaktalar. Dediğimiz gibi şikâyet sonucu linkimiz Google’dan kaldırılabilir. DMCA kapsamına girebilir ve spam olarak işaretlenebilir. Sonuç olarak hem ismimize zarar verir hem de hiç bir hit getirmez. Bunun yanında diğer içeriğimizi de tehlikeye sokar. Bu açıdan bu tür paylaşımların arama motoru optimizasyonuna ve arama motorundaki sıralamamıza zarar vereceğini bilmenizi isteriz. Bu tür paylaşımlar yapıyorsanız buna bir son vermenizi öneriyoruz. Sitenizin geleceği ve arama motorundaki varlığı açısından bu çok önemli bir durum.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Erdal Bozkurt dedi ki:

    Merhabalar;
    Şimdi DMCA’dan gelen şikayet var ancak rakip firma hem bizim resimleri kendi sitelerinde kullanmış hemde şikayet etmişler.Bunu nasıl kaldıracağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir