Cowparade İzmir Yeşim Beyla (Röportaj)

Cowparade İzmir

Cowparade izmir

Cowparade izmir

Beycon: Sayın Beyla öncelikle uluslararası bir organizasyon olan Cowparade Etkinliğini İzmir’e getirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Cowparade nedir biraz bahseder misiniz lütfen?

Y.B: Öncelikle bizler de yardımlaşma bilincini harekete geçirecek bu organizasyonun BYZ-İzmir ve Beyaz Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı olarak İzmir’e sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Cowparade organizasyonu;  ilki 1998 yılında Zürih’te düzenlenen farklı desen ve şekillerde “İnek Heykelleri” nin sergilendiği uluslararası  açık hava sanat etkinliğidir.Dünya çapında bir organizasyon olan bu etkinlikte, yapıldığı her şehirde ses getirmek, şehrin turizm amaçlı olarak tanıtımını yaparak şehrin turizm açısından da büyük gelir elde etmesini sağlamak, çevre kentlerden, ülkelerden milyonlarca turisti de şehre çekmeyi başarmak,  şehrin sahip olduğu marka zenginliğine, sanat, tasarım  alanındaki yaratıcılığına, sanata olan ilgisine, espri anlayışına dikkat çekmek amaçlanmaktadır.

Beycon: Bir sanatı ve kültürü içinde barındıran bir eğlence etkinliği yani?

Y.B: Gözle görünen yüzü o şekilde olsa da; toplumsal sanat etkinliği olarak gerçekleşecek projenin;  “TOPLUMSAL YARDIM ORGANİZASYONUNA” dönüşmesi ise ana hedeftir.Bugüne kadar dünya genelinde yapılan Cowparade Organizasyonlarında İngiltere Kraliçesi’nden, Ürdün Kraliçesi’ne, Oprah Winfrey’den, Elton John’a, Ringo Star’dan Nelson Mandela’ya  bir çok isim ve önemli şirket bu hedef için  inek heykelleri tasarlayarak inekleri görenlerin yüzünde  oluşan gülümsemeyi yardıma ihtiyacı olan kişilerin gözlerinde bir yansıma olarak aktarmayı başarmışlardır.

Beycon: İşin sosyal sorumluluk yönü ağır basan bu etkinlikte bugüne kadar ne kadar bağış toplandı?

Bugüne kadar yapılan bu şenliklerden elde edilen  8,000 in üzerinde gerçekleşmiş inek tasarımı ,4.000 den fazla sponsor firma ,44 milyondan fazla izleyenin gülümsemesi ,2 milyondan fazla fotoğraflanma,Milyonlarca mutluluk ve pozitif duygular oluşurken; Dünyada yardım derneklerine 15 milyon doların üzerinde  fon sağlanmıştır.

Beycon: Bugüne kadar kaç şehirde gerçekleşti bu dev organizasyon?

Y.B: Şu ana kadar dünya genelinde 58 şehirde gerçekleşti. 2010 yazında ise Cowparade şenliği dünyanın bir çok şehrinde sevenleriyle buluşacak böylece bu sayı artacak.  İtalya’da Roma ,Fransa’da Bordeu, Brezilya’da Sau Paolo, Tunus’ta Tunis,Avusturya’da Margarita River bu sene Cowparade ev sahipliği yapacak şehirler arasında. Ve bir de tabi ki İzmir.

Beycon: Türkiye’de ilk kez İstanbul’da yapılmıştı ve çok büyük ses getirmişti. Biraz o dönemden bahseder misiniz?

Y.B: Türkiye’de ilk defa 2007 yılında İstanbul’da gerçekleşen bu etkinlikte birbirinden renkli, yaratıcı, farklı inek heykelleri 3 ay boyunca İstanbul Sokaklarını süslemişti.  3 ayın sonunda yapılan müzayede ile satışa sunulan bu inek heykelleri ile AÇEV, TEMA  ve Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneğine Toplam 600.000 TL.lık bağış aktarılmıştı. Tabi en başından beri dediğim gibi bu iş bir gönül iş, bir yardımlaşma işi. O dönemde sponsor firmalarımız adeta birbiriyle yarış halinde bu etkinliğe katılmışlardı. Böylece güzel bir meblağı vakıflarımıza aktarmayı başarmıştık.

Beycon: Şimdi de biraz İzmir’i konuşalım. Neden İzmir?

Y.B:İzmir bir sanat, bir kültür, bir turizm şehri. Özellikle de yaz döneminde  her kesimden topluluğu içinde barındıran bir şehir. Ayrıca kendi içinde firmalarını doğuran ve büyüten bir şehir.İnandık ki İzmir merkezli ulusal  firmalar doğup büyüdüğü toprakların hakkını verecek ve İzmir için bir şeyler yapmak isteyecek. Bu nedenle İzmir’e bu etkinlik çok yakışacak diye düşündük ve Cowparade İzmir 2010 dedik.

Beycon: Umarım bütün firmalarımız sizin İzmir için yapacağınız bu sosyal organizasyona bu şekilde düşünüp destek verirler. Biraz da projenin işleyişinden bahseder misiniz lütfen?

Y.B:Organizasyonumuzun ilk basın toplantısını 20 Nisan’da Swiss Otel’de yaptık. Cowparade İzmir 2010’un ilk ineği olan İKSEV’e ait “Ayın Işığı” adlı tasarımızı kamuoyu ile paylaştık. Şimdi 20 Mayıs kadar bizlerle iletişime geçen veya bugünden sonra  etkinlik için inek satın almak isteyen firmaların inek heykelleri tamamlanacak. Firmalar ister kendi ajanslarına ister bizim tasarımcılarımıza ki bu tasarımlarımız Cowparade izmir 2010 sitemizden takip edilebilir, firmalarını yansıtan ineği tasarlatacaklar. Tasarlanan bu  ineklerin boyanması Konak Belediyesi’nin bu iş için organize ettiği depolarda gerçekleşecek.Haziran ayına kadar bütün bu tasarım işleri bitecek. Haziran ayında yine Swiss Otelin ev sahipliğinde bu sefer bütün inek heykellerini ve sponsorlarını kamuoyuna sunacağız. Basın toplantısından sonra da heykeller İzmir’in bütün sokak ve caddelerini, turizm alanlarını süsleyecek. Kasım ayına kadar sokaklarda sergilenen inekler Kasım’da yapılacak müzayede ile satışa sunulacak.Elde edilen gelir Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı- Eğitim Burslarına ve Zihinsel Özürlüleri Yetiştirme ve Koruma Vakfı’na bağışlanacak.

Beycon: Gerçekten hem insanın yüzünde tebessüm oluşturan hem de  sosyal sorumluluk yönüyle tüyleri diken diken eden bir projeymiş. Bugüne kadar Hangi firmalar İzmir için destek vermeye tamam dedi?

Cowparade İstanbul’un Ana Sponosoru Sütaş yaptığımız çağrıya hemen cevap vererek İzmir ’e 25 inek ile gelme kararı aldı. Bunun dışında şu anda  İzmir ’in öncü kuruluşları Arkas Otomotiv, Volkar, Özsüt,Feast Dondurulmuş Gıda,Urla Şarapçılık, Çimstone, Hugo Boss  Cowparade İzmir 2010’a katılma kararı aldı. Bunun dışında  şu an  sözleşmeleri tamamlamak üzere olduğumuz başka firmalar da var.

Beycon: Projeyi yeni duyan ve etkinlikte yer almak isteyen firmalar nasıl size ulaşacaklar?

Y.B: Organizasyon için oluşturduğumuz www.cowparadeizmir2010.com sayfasından başvuru formunu doldurabilirler.

Beycon: Proje çok geniş ve kapsamlı olduğu için geniş bir de ekibe ihtiyacınız vardır sanırım. İşin mutfak arkası bölümü nasıl organize oldu acaba?

Y.B: Tabi biz 4 aydır bu iş için uğraşıyoruz. Öncelikle Projeye gönülden inanarak sonuna kadar destek veren Konak Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tartan ve ekibinin bize çok büyük desteği oldu. İnek heykelleri için çalışma atölyelerinin kurulması, ilgili nakliyelerinin yapılması ve projenin İzmir halkına duyurulması için Konak Belediyesi iş ortaklarımızdan biri. Bunu dışında İKSEV Başkanı Sayın Filiz Sarper Eczacıbaşı tüm İzmirli tasarımcılarla iletişime geçmemizi sağladı ve ilk İzmir Cowparade 2010 ineğinin yaratılmasına katkı sağladı. Bunun dışında Hürriyet ve Yeni Asır projenin iletişim sponsoru olarak sonuna kadar destek verdiler. Swiss Otel İzmir kapılarını bizlere açarak projenin basın toplantılarına ve müzayede organizasyonuna sponsor oldu. Dediğiniz gibi arka tarafta çok büyük bir ekip var.

Beycon: Sayın Beyla bizle de böyle bir projeyi İzmir halkıyla paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz ve tüm firmalarımızı bu projeye destek sağlamaları için sizlerle iletişime geçmeye davet ediyoruz.

izmir cowparade

izmir cowparade

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir