Çocuk Bakıcısına Alışma Süreci

Çocuk Bakıcısına Alışma Süreci

Çocukların kişilere, özellikle de yakın ilişkide olacakları kişilere alışmaları kolay ve hızlı olmaz. Bu nedenle de birdenbire tanıştırılan ve “Artık seninle ilgilenecek kişi bu!” denilen kişileri hemen kabullenmeleri pek mümkün değildir. Çocuk bakıcısı olarak işe başlayacak kişinin tamamen çocukla/bebekle yalnız kalmadan önce bir süre o evin içinde anne ile birlikte bulunmaları önemlidir.

Bakıcının, çocuğun kişilik özelliğine göre de yavaş yavaş çocukla ilişkiye girmeleri, çocukların onu kendi dünyasına kabul etmesi için beklemeli, sabırlı ve sevecen olmalıdırlar. Özellikle sık bakıcı değiştiren ailelerde çocuklar, gelen bakıcının da nasıl olsa kısa bir süre sonra ayrılacağını var sayarak onunla ilişki kurmazlar ve bağlanmaya karşı direnç geliştirirler.

Bu, aslında yeniden kaybetme korkusunun bir ifadesidir. Bu nedenle de böyle bir durumda bu kişiyi kabul etmeleri daha uzun zaman alır. Kişinin tutarlı olarak çocukla olumlu ilişkiyi devam ettirmesi, onun kabulünü de kolaylaştıracaktır.

Çocuk Bebek Bakıcıya kötü davranırsa…

Çocuğun çocuk bakıcısı’ na gösterdiği tepki, genellikle annesinin kendinden uzaklaşmasına tepki olarak tanımlanabilir. Çocuk, sanki bakıcıyı kabul ederse annesinden daha fazla uzaklaşacak olma hissine kapılır. Anne eve daha geç gelecektir, anne ile daha az vakit geçirecektir. Burada annenin çocukla iyi bir ilişki içinde olması, çocukla düzenli, özel zaman geçirmesi bu problemin çözülmesini sağlayabilir.

Bazen çocuklar anne-babalarının davranış biçimlerini taklit ederler. Anne-babanın Bebek Bakıcıya olumsuz bir tavrı varsa, sert ve eleştiren bir tutum içindeyse çocuklar da aynı tutum içinde olabilirler. Bu durumda sizin Bebek Bakıcı ile daha olumlu bir ilişki içine girmeniz çözüm olabilir. Çocukların tüm olumsuz tepkilerinin nedeninin olumsuz başka bir duygu olduğu unutulmamalı ve bu duygu anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Bebek Bakıcıyı denetlemenin en uygun yolları

Birkaç ay boyunca aynı evi paylaştığınız, tepkilerini ve ilişki kurma biçimini gözlemlediğiniz bir kişi, “güvenilir” ya da “güvenilir olmama” konusunda mutlaka bir ipucu verir. Ayrıca çocuğunuzu iyi tanıyorsanız, Bakıcı ile ilişkilerinde olan biteni anlamanız oldukça kolay olacaktır. Çocuğunuzla konuşmanız, gününün nasıl geçtiğini anlattırmanız, çocuğunuzun keyfinin yerinde olup olmadığını gözlemlemeniz önemlidir. Denetlemekten kast edilen çocukla sağlıklı ve özenli bir ilişki içinde olması ise; çocuktaki değişikliklerden ilişkiye dair olumsuzluklar fark edilebilir.

Birlikte belli bir zaman geçirdikten sonra güven kazanan bir bakıcının denetlenmesine de gerek olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki hiç kimse sizin tam istediğiniz gibi olmayacaktır. Çocuk bir Bebek Bakıcıya emanet edildiğinde, kişiliğinin gelişimi sırasında onun etkisinin olması, sizden farklı birinin etkisi altında büyümesi vazgeçilmezdir.

Bu nedenle sizin için en önemli özelliklerin ne olduğunu belirleyip, bu özellikleri en çok karşılayan birini bulmalı ve bunun dışındaki farklılıklara, çocuğunuza zarar verici bu durum olmadığı takdirde göz yummalısınız. Bu durum, anneanne veya babaanne tarafından bakılan çocuklar için de geçerlidir. Bu konuda önceliklerin belirlenmesi esas olmalıdır.

“Bebek Bakıcıya bağlanmasında sakınca yok!”

Uzmanlar, çocuk Bakıcısı’ nın, çocuğun hayatında özellikle uzun süreli yer almasının önemli olduğunu ve çocuğun Bebek Bakıcıya bağlanmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Bunun nedeni çocuğun en önemli ihtiyacının bağlanma hissi olmasıdır. Kendisine bakım veren kişiye bağlanmadan, daha sonraki bağımsızlık aşamasına gelemez. Bakıcıyla büyütülmek zorunda olan çocuklar, ister istemez bakıcıları ile kaçınılmaz bir bağ oluştururlar ve bu bağ sayesinde kendilerini güvende, mutlu ve huzurlu hissederler. Bu bağ sağlam gelişmeden, çocuğun bu bakımdan yararlanması ve psikolojik gelişimini tamamlaması mümkün değildir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir