ClickJacking Nedir?

SOSYAL MEDYA SİTESİ OLAN FACEBOOK’ UN EN BÜYÜK TUZAĞI CLİCKJACKİNG

Artık insanlar hayatlarının Facebook olmadan nasıl olduklarını çoğunlukla hatırlamıyorlardır, böyle bir hayatı kimse hayal edemez. Artık hayatımızın dış dünyasıyla bağlantılı önemli bir hale gelen Facebook, dev kullanıcıya sahip olan sosyal siste, bu durumdan kaynaklı saldırganlarında bir hayli dikkatini çekmekte. Facebook’ ta dolaşırken dikkatli olmamanız durumunda  aslında Facebook’ ta gezindiğinizi sanarken bilgisayarınızı zararlı ellerin eline teslim edebilirsiniz ya da DDOS saldırılarının sıklıkla düzenlendiği bir zombiye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. İşte Facebook’ ta gezinirken dikkat etmeniz gereken 2 tehdit konusu;

clickjacking

clickjacking

Clickjacking Tehditleri;

İnternette, sahtekarlar tarafından çok kullanılan bu eski yöntem clickjacking’ de kullanıcı, ilgi  çeken bir içeriğe yönlendirilen kullanıcılar iddia ettiklerine göre bu ilgi çekici içeriklerden dolayı bağlantıya tıklama gereksinimleri olduklarını söylediler. Sahtekarlar, bu aldatmacayı yaparken Facebook’ un sayfa görüntüsünü kullanarak bu işlemi yapabilir. Facebook bu sahtekarlığı engelleyecek olan bazı güncellemeleri yapsa da, Clickjacking aktif olarak önleyebileceğiniz birtakım yollar vardır. Bu sahtekarlıkla ilgili alabileceğiniz bazı önlemler vardır bunlardan birkaçı; Mesela sizin karşı koyamayacağınız bağlantılara tıklamayın. Benzer bir şekilde “İŞTE KESİNTİSİZ VİDEO” gibi ilgi çekici başıklara kanmayın. Kaynaklarını bilmediğiniz veya tanımadığınız haber sitesi bağlantılarını kesinlikle tıklamamalısınız. Öğrenmeniz gereken haberleri tanıdığınız ve güvendiğiniz sitelerden okumayı tercih edin. Şüpheli bulduğunuz site veya linkleri Facebook’ a bildirerek internet ortamına daha çok katkıda bulunabilirsiniz.

Yapılan Zararlı Saldırılar;

Virüsler ve zararlılar, Facebook yoluyla sahtekarların kullandığı herhangi bir yol ile bilgisayarımızı ele geçirebilirler. Facebook’ ta bilgisayarınıza bulaşalabilecek Koobface, Zeus ve LOL virüsleri vardır. Bu virüslere karşı alınabilecek önlemler ise; Her gün daha farklı tehditler çıkmaya başlasa da, bu virüslerden korunmanın en iyi yollarından biri arkadaşınız olmayan kişilerden gelebilecek herhangi bir bağlantıya tıklamamanız gerekir. Gizlilik ayarlarınızdan arkadaşınız olmayan kişilerin size mesaj gönderemeyecek şekilde ayarlamanız gerekir. Herhangi bir arkadaşınızdan gelen mesaj eğer şüpheliyse, onu telefonla arayıp mesajı gerçekten kendisi mi attığını sormanız gerekir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir