Çin Twitter ’ına Kimlik Bilgileri ile Girilebilecek

 

twitter

Pekin şehir yönetimi aldığı kararla Çin’in mikro-blog platformu Weibo’yu kullanacak kişilerin kimlik bilgilerini kaydettirmelerini zorunlu hale getirdi. ” Twitter ‘in Çincesi” olarak tanınan Weibo son dönemlerde Çin’de hükümet ya da yetkililere yönelik eleştirilerin yayıldığı en önemli ortamlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Pekin yönetiminin kararıyla mikro-blog sistemini kullanmak isteyenler isim ve soyadlarını kaydettirmek zorundalar. Weibo’yu hâlihazırda kullanan kişilere ise kimlik bilgilerini bildirmeleri için üç ay süre tanındı.

Çinli yetkililer yeni düzenlemenin amacının internet üzerinden yayılan yalan haberleri ve söylentileri engellemek olduğunu savunuyorlar.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi‘nden medya uzmanı Liu Ruisheng, Weibo’nun yanlış kullanımının yaygın olduğunu doğruluyor. China Youth Daily gazetesine konuşan Ruisheng, kimliği belli olmayan kullanıcıların sorumsuz bir şekilde asılsız haberler yaydıklarını ve bu sebeple gerçek isimlerin kaydedilmesi uygulamasının yerinde olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir