ÇİN MALI AKILLI CEP TELEFONLARI

  AKILLI CEP TELEFONLARINDA ÇİN MALI ARTIŞI

Akıllı telefonlara olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Cep telefonu üreten firmalarda bu doğrultuda kendilerini geliştirmekte. Bu, yeni bir rekabet ortamı oluşmasına neden olmaktadır. Kişilerin cep telefonlarına olan bağlılıklarının artması, cep telefonunun daha çok işlev görmesi rekabet ortamının çoğalmasına neden olmaktadır.

Teknoloji dünyasının önde gelen liderlerinden Çin Apple ve Samsung’un tahtını zorluyor. Çin sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde istilaya geçiyor. Apple, Samsung ve LG’nin satışları düşmekte, Çin ise büyük rakiplerine rağmen satış ortamındaki payını arttırmakta. Dünyanın ileri gelen bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcısı Huawei 2014 senesinin ilk yarısında 64 milyon 210 bin satış yaptı. 2013 senesine göre satışları yüzde 62 arttı. Satışlarının 34 milyon 270 binini akıllı cep telefonları oluşturmakta. Huawei, 2014 senesinin ilk çeyreğinde ise geçen seneye oranla yüzde 95.1 oranında büyüme gerçekleştirdi. Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 500 büyüme ile rekor büyümeye imza attı. Diğer kıtalardaki satışları iser ; Avrupada yüzde 120, Asyada yüzde 180, Latin Amerikada ise yüzde 275 oranında arttı.

Huawei akıllı cep telefonunun  satışlarının  bu derece büyümesi ve sevilmesi Ascend P7 cep telefonundan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Çünkü; Ascent P7 orta ve üst sınıf kişilere hitap eden, fiyatı ekonomik, kullanışlı bir cep telefonu.(Türkiyede henüz satışta değil)

Yakında Türkiyede satışa sunulacak

Huawei marka cep telefonları Türkiyede uzun bir süredir satışta. Birçok operatör tarifeye ek fiyatlarla Huawei cep telefonunu satmakta. Tabiki teknoloji marketlerinde perakende olarakda satışı yapılıyor. Huawei Ascent P7 Türkiyede Perşembe günü satışa sunulacak.

Diğer markalarda düşüş yaşanıyor

Samsung özellikle son dönemlerde yaptığı atılımlar ile teknoloji dünyasının önde gelen liderleri arasında yer alıyor. Samsung son yaptığı açıklamada beklenilenden daha az bir rakam sundu. 2013 senesinde yüzde 77.3 milyon akıllı telefon satışı ile akıllı cep telefonu pazarının üçte birine sahipti. 2014 senesinde ise 74.3 milyon satış elde etti. Yüzde 25.2 gerileme yaşandı.

Apple ise 35.1 milyon İphone satarak akıllı cep telefonu pazarının yüzde 11.9’una sahip.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir