Chrome 23 indirilmeye sunuldu

Chrome 23 indirilmeye sunuldu

Chrome 23 indirilmeye sunuldu

Google Chrome web tarayıcısının en son sürümü olan Chrome 23, bizlere vaat edilen özellikleri ile birlikte resmi olarak yayınlandı.

Chrome blog’unda bahsedildiği üzere Chrome 23 artık “Beni izleme” özelliğine sahip. Bu özellik Chrome’un geliştirme sürümünde bir süredir mevcuttu fakat ilk defa final sürümünde yer alıyor. Google, gizlilik özelliklerinin işlevselliğinin web sitelerinin ona nasıl karşılık vereceğine dayalı olduğunu söylüyor. Bu özellik Firefox, IE10 gibi diğer bazı tarayıcılarda da mevcut.

Chrome’un yeni sürümünün bir diğer özelliği ise önemli derecede performans geliştirmelerine sahip olması. Yine açıklamaya göre entegre grafik işlemcisi bilgisayarın işlemcisinden çok daha az enerji harcadığından GPU hızlandırmalı video çözme önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor. “Testlerimizde GPU hızlandırmalı video çözme etkinken pilin yüzde 25 daha çok dayandığına şahit olduk. Windows’daki Chrome kullanıcıları örneğin YouTube’da video sevdiği videoyu tekrar tekrar izlerken daha fazla pil ömrüne sahip olacaklar.”

Chrome 23’de ortadan kaldırılan 14 adet güvenlik açığı bulunuyor. Bu açıklardan 6’sı yüksek risk taşıyor. Grafik sürücülerindeki bir hata için de bir kullanıcıya 1.000 dolar ödenmiş. Orta risk düzeyindeki 7 hatadan birisi için ise 3.500 dolar ödenmiş.

Bunun yanı sıra değişikliklerden bir diğeri ise farklı web sitelerine ait izinleri ayarlar ekranına girmeden, kilit simgesine/sitenin simgesine tıklayarak değiştirebiliyoruz. Böylece çerez depolama, konum paylaşma, mikrofon-kamera erişimi ve JavaScript kodu çalıştırma tarzı ayarları da direkt olarak adres çubuğu üzerinden değiştirebiliyoruz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir