Browser Nedir

Browser Nedir

Browser Nedir?

Browser Nedir?

Web tarayıcısı, Internet tarayıcısı, Ağ tarayıcısı veya Web Browser kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır türüdür. Tarayıcı hizmetleri hız, görünüm, sistemle bütünleşme, güvenlik, eklentiler, çerezler, güvenli sörf, CSS ve RSS özellikleri, JavaScript özelliği ile bir yarış halindedir.

Başka bir deyişle İnternet sayfalarına erişmek için kullanılan programlara tarayıcı yani browser adı verilir. Kullanıcılar web sitelerinin içeriğinde yer alan metin, görsel ve zengin medya öğeleri tarayıcılar yardımı ile görüntüleyebilirler.

Standart bir web tarayıcısı; metin veya çoklu ortam dosyalarını açabilir, Dosya sistemlerini okuyabilir, bağlayabilir, kaydedebilir. Çoklu ortam dosyalarını oynatabilir veya kaydedebilir, sayfanın çıktısını alabilir, çevrimdışı çalışabilir.

Kullanıcılar web sitelerinin içeriğinde yer alan metin, görsel ve zengin medya öğeleri tarayıcılar yardımı ile görüntüleyebilirler.

Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari, Opera en popüler tarayıcılardan bazılarıdır. Her tarayıcının web sitelerini yorumlama özellikleri farklı olabileceği için, aynı web sitesi farklı tarayıcılarda bire bir aynı şekilde görüntülenmeyebilir.  Bir kurumun E-ticaret sitesinin daha fazla kullanıcıya aynı kalitede hizmet verebilmesi için tüm büyük tarayıcılarda olması gerektiği gibi görüntülenmesi önemlidir.

Bir web sayfasının görünümünde, o sayfaya giriş yapmak için kullanılan internet tarayıcısına göre farklı değişiklikler olabilir. Bu tarayıcı farklılıkları, web tasarımcıları için en sık karşılaşılan durumdur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir