Boeing, uçaklarda kablosuz interneti güvenli hale getirmeye çalışıyor

Boeing, uçaklarda kablosuz interneti güvenli hale getirmeye çalışıyor

İnternet bağlantısında en yaygın yöntemlerden birisi haline gelen kablosuz internet pek çok alanda kullanıldığı gibi artık uçaklarda da yerini almaya başladı. Birkaç havayolu firmasının bazı hatlarda deneme hizmetine başladığı kablosuz internetin uçağın iletişim sistemlerini nasıl etkilediğine dair Boeing bir araştırma yapıyor.

Uçakta WiFi sisteminin sağlıklı olarak kullanılabilmesi açısından yoğun testler yapılması gerekiyor. Boeing de kablosuz internet sinyallerinin uçağın yer bulma ve iletişim sistemleri ile çakışıp çakışmadığını öğrenmek adına testler gerçekleştiriyor. Boeing’in iletişim uzmanı Adam Tischler, insan vücudunun elektronik sinyalleri nasıl soğurduğunu anlamak için “SPUDS” isimli deney altında 20.000 patates kullandıklarını açıkladı. Bu sayede insan deneklerle haftalarca süren testler patatesler ile birkaç saatte tamamlanabilmiş.

Tischler, küçük alanlardaki sinyal varyasyonlarının oldukça dinamik bir halde bulunduğunu ve kokpitteki önemli iletişim sistemleri ile çakışmasını engelleyecek, insan bedeni için en uygun sinyal gücünü bulmak için uğraştıklarını belirtiyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir