Blogger İçin Basit Seo Düzenlemeleri

Blogger İçin Basit Seo Düzenlemeleri

Blogger İçin Basit Seo Düzenlemeleri

 

Blogger‘ın ücretsiz blog servisi dünyanın en çok kullanılan blog hizmetlerinden biridir. Ücretsiz olması popülaritesini arttırmaktadır. Bunun yanında Google‘ın olması da Blogspot sitelerine ayrı bir hava katmaktadır. Dünyanın en büyük arama motorunun blog hizmeti elbette webmasterlar tarafından ilgi çekmektedir. Ücretsiz kullanabileceğiniz Blogger hizmeti için alan adı satın alıp kendi alan adınızla blog hizmetini kullanabilirsiniz. Şimdi size Blogger’da yapılabilecek çok basit seo değişikliklerinden bahsedeceğiz. Bu sayede blogunuz ücretsiz ya da alan adı satın almış şekliyle arama motorlarında üst sıralarda çıkacak.

 

İlk seo değişikliğimiz elbette ki blog ve içerik başlığı ile ilgili olacak. Blogger’ın varsayılan başlık tipi arama motorları için uygun olsa da başlık tipini daha uygun hale getirebiliriz. Blogger’ın varsayılan başlık tipi aşağıdaki gibidir;

 

Blog Başlığınız: İçerik Başlığınız

Bu blog başlığı arama motorları için sakıncalı değil. Fakat daha iyi hale getirilebilir. Bunun için blog başlığımızı aşağıdaki gibi düzenleyeceğiz;

İçerik Başlığınız – Blog Başlığınız

İçerik başlığının başta olması arama motorları için bize artı kazandırır. Peki bloğumuzun başlığını nasıl bu şekilde düzenleriz. Yapmamız gereken ilk şey yönetim paneline girip şablon sekmesine gelmek. Şablon sekmesinden HTML düzenle kısmına gelip aşağıdaki kodu CTRL+F aratıp bulun;

 

<title><data:blog.pageTitle/></title>

 

Bu kodu aşağıdaki kod ile değiştirin;

 

<b:if cond=’data:blog.pageType == “index”‘>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title>
</b:if>

 

Artık Blogger sitenizin başlığı ve içerik başlığınız arama motorları için en uygun hale getirildi. Seo açısından içerik başlığının ne kadar önemli olduğunu sanırız bilmeyen yoktur. Bu açıdan Blogspot siteniz için bu düzenleme çok önemlidir.

 

Bir diğer Blogger site düzenlemesi ise yönetim paneli ayar kısmından yapılmaktadır. Blogger yönetim paneline girin ve ayarlar sekmesinden arama tercihleri kısmına girin. Blogger yeni sistemi sayesinde buradan bir kaç basit düzenleme ile seo ayarlarını yapabiliriz.

 

Meta etiketler bu bölgeden basit bir şekilde düzenlenebilir. Bildiğiniz gibi meta etiketler blogumuzun hangi konuda paylaşım yaptığını arama motorlarına en iyi şekilde anlatan kodlardır. Buraya virgüller koyarak anahtar kelimelerinizi girin.

 

Sayfa bulunamadı blogumuz için çok önemlidir. Yine ayarlar kısmının arama tercihleri butonundan basit bir şekilde blogumuza sayfa bulunamadı kodlarını ekleyebiliriz. Blogumuz içerisinde yanlış bir yere tıklayan ya da olmayan bir linke girmeye çalışan kişiler bu sayfa ile karşılaşacaklar. Yine aynı yerden Robots dosyası ve etiketlerini düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız bu basit değişiklikler Blogger bloglarınız için seo açısından büyük destek olacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir