Blog Nedir

Blog Nedir

Blog Nedir?

Blog Nedir?

Blog kısaca internet ortamında gezerken hangi sayfaya girip neler gördüğünüzü ve ilginizi çeken bölümleri bir seyir defterine not eder gibi not edip yazdığınız hatta bu gördüğünüz yerdeki resimleri de eklediğiniz sayfalar topluluğudur. Bu işi yapan kişilere uğraşanlara “blogcu – blogger” ve blog ismi verilmiştir. Sayfa üzerinden metin yazıp gönderme işlenmede “bloglama – blogging” denmiştir.
Blog kavramı ile birlikte ortaya çıkan blog-yayınlama (blog publishing) aracı, birçok kullanıcıya teknik bilgi bilmeden kişisel blog sayfalarını oluşturma imkanı verdi. Blog sahibi olmak sanal alemde kşilere bir çeşit kişisel bir özgürlük alanı yaratmış oldu. Blog kavramı ortaya çıkması ile birlikte blog-yayınlama araçlarının kullanımını ücretsiz verip sadece üye kazanma peşinde olan birçok site açılmaya başladı.
Aslında Blog fikri eskiden ajanda tarzı defterlerimize yazdığımız günlüklerin internet ortamında saklanması düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Başka bir deyişle blok için küçük web siteleridir diyebiliriz. Bizler günlüklerimizi internet ortamında tutabileceğimiz gibi, onları arkadaşlarımızla ve herkesle de paylaşabiliyoruz.
İnternet üzerinden yüz binlerce insana ulaşabilmenin kolaylığı ve blog fikri birleşince, sadece günlük tutmak değil, ilgi alanlarımızla ilgili paylaşımlar yapmaktan, yemek tarifleri yayınlamaya, teknoloji, hayat, çocuk bakımı, yemek, din ya da aklınıza gelmeyecek yüzlerce konuda blog açmak mümkün olduğu gibi son yıllarda neredeyse 5 kişiden 2 sinin bir blog sayfası olur hale geldi. Blog sayesinde sınırsız sayıda kişi tanırken isteğiniz her hangi bir konu , marka ya da bir hobiyi kolayca büyük kitlelere ulaştırabiliyorsunuz.
Blogların diğer bir avantajı da insanların yorumlarıyla blogunuza katkı yapabilmeleridir. Böylece yazdığınız konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikirlere ulaşmak mümkün oluyor. Bloglara yapılan yorumlar sayesinde hem blogunuz içerik olarak zenginleşmiş oluyor ve hem de siz insanların tepkilerini ölçmüş oluyorsunuz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir