BIOS Yerine EFI Geliyor

Evet yanlış duymadınız. 25 yıldan fazladır kullanılan BIOS yerine EFI (Extensible Firmware Interface) gelecek.BIOS 25 seneden fazladır bilgisayarlarımızı hayata döndürüyor, donanımları kontrol ediyor ve işletim sistemini başlatıyor. Ancak BIOS’un geleceği EFI modern arayüzü olacak.

Extensible Firmware Interface, kısaca EFI (Türkçesi: Genişletilebilir Firmware Arayüzü). Bu seneden itibaren Intel temelli ve MSI markalı anakartlarla kullanıma sunuldu. Avantajı ise 64-Bit sistemleri destekliyor ve bu yüzden yeni donanımların isteklerine göre yapılandırılmış ve geleceğe hazır. Üretici MSI için EFI, gerçek Windows’tan önce çalışan ufak bir işletim sistemi.
Eski BIOS deneyimsiz kullanıcıları hassas sistem ayarlarını değiştirmekten korkuturken EFI, buna davet çıkarıyor ve sistemi tamamen baştan şekillendiren hatta belki de kullanılmaz hale getirebilen ayarlar sunuyor. MSI bu tehlikeyi gelecekte basit ve uzman modu şeklinde iki farklı profil sunarak ortadan kaldırıyor.
EFI ancak Vista Service Pack 1’den itibaren destekleniyor, öncesindeki işletim sistemleri (dolayısıyla XP) kapsam dışında kalıyor. Yüksek bir ihtimalle 2010 başında çıkacak olan Windows 7’den itibaren Microsoft, EFI’yi tüm ek özellikleriyle beraber tamamen destekleyecek.
Apple bu konuda da öncülüğü elden bırakmıyor. Intel tabanlı Mac’lerde EFI çoktandır mevcut ve OS-X bilgisayarlarda Windows’un da çalışmasını mümkün kılıyor.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir