Bekleme Modundaki Cihazlar Elektrik Harcıyor

Bekleme Modundaki Cihazlar Elektrik Harcıyor
Cihazlarımızın şarzı azaldığında veya tam kapatmak istemediğimiz durumlarda bekleme moduna almayı  tercih ederiz. Uyku modu ile bekleme modu aynı şeyler değildir. Uyku modu çalışmaya tekrar dönmek istediğiniz zaman tam güçte bilgisayarın yeniden çalışmasını sağlar. Uyku moduna alındığı zaman bilgisayar kendisinin durdurur, tekrar istediğiniz zaman kaldığı yerden devam eder.

sbBekleme modu ise; genelde diz üstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir güç tasarruf modudur. Bekleme modu çalışan programları sabit diske yerleştirerek bilgisayarın kapanmasını sağlar.

Bilgisayarınızı tekrar çalıştırmak için üzerinde bulunan güç düğmesine basmanız veya  herhangibir tuşa basarak, diz üstü ise kapağını kaldırarak bilgisayarınızı açabilirsiniz.

Bilgisayarınızın otomatik olarak uyku veya  beklem moduna geçmesi için gereken süreyi ayarlayabilirsiniz. Diz üstü bilgisayarınızı uyku veya bekleme moduna ayarlamadıysanız pili bittikten sonra kapanabilir. Buda veri kaybına yol açar.

Bekleme modu sadece bilgisayarlarda bulunan bir özellik değildir. Akıllı telefonlarda, yazıcılarda ve Playstationlarda da bekleme modu bulunabilir.

Peki bu modlar gerçekten elektriği az harcıyormu ?
Tahmin edildiği üzere bekleme modundaki bir cihaz daha az enerji harcar. Bu sayede enerji tasarrufu yapmış oluruz. Evinizde birden çok akıllı cihaz yada telefon bulunuyorsa, faturanızda kabarma varsa bunun nedeni bekleme modu olabilir.
International Energy Agency’nin (uluslararası enerji ajansı) hazırlamış olduğu rapora göre; ağ  cihazlarının dünya genelinde harcamakta olduğu enerji saatte 616 terewatt.616 terewatt İngiltere’nin harcamış olduğu enerjiden daha fazla. Bunun %65 i yani 400 terewattlık kısmı israf edliyor.

Bekleme modu; düşük güçte çalıştırmak, az enerji harcamak olarak bilinse de biz farkında olmadan çoğu durumlarda cihaz tam güçte çalışmaya devam etmekte.
Bu durumun en kötü yanı enerjinin boşa ahrcanıyor olması.

Enerji tasarrufu için elektronik cihazlarımızı fişinden çekmemiz bizim için en yararlısı olacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir