Bekleme Modu Tehlike Saçıyor

  • BEKLEME MODUNA ALINAN CİHAZLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Cihazlarımızın şarjı azaldığında veya tam kapatmak istemediğimiz durumlarda bekleme moduna almayı tercih ederiz. Uyku modu ile bekleme modu aynı şeyler değildir. Uyku modu çalışmaya tekrar dönmek istediğiniz zaman tam güçte bilgisayarın yeniden çalışmasını sağlar. Uyku moduna alındığı zaman bilgisayar kendisinin durdurur, tekrar istediğiniz zaman kaldığı yerden devam eder. Bekleme modu ise; genelde diz üstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir güç tasarruf modudur. Bekleme modu çalışan programları sabit diske yerleştirerek bilgisayarın kapanmasını sağlar.

computer-stays-in-sleep-modeBilgisayarınızı tekrar çalıştırmak için üzerinde bulunan güç düğmesine basmanız veya herhangi bir tuşa basarak, diz üstü ise kapağını kaldırarak bilgisayarınızı açabilirsiniz. Bilgisayarınızın otomatik olarak uyku veya bekleme moduna geçmesi için gereken süreyi ayarlayabilirsiniz. Diz üstü bilgisayarınızı uyku veya bekleme moduna ayarlamadıysanız pili bittikten sonra kapanabilir. Buda veri kaybına yol açar. Bekleme modu sadece bilgisayarlarda bulunan bir özellik değildir. Akıllı telefonlarda, yazıcılarda ve Playstation vb cihazlarda da bekleme modu bulunabilir.

Peki, bu modlar gerçekten elektriği az harcıyor mu?
Tahmin edildiği üzere bekleme modundaki bir cihaz daha az enerji harcar. Bu sayede enerji tasarrufu yapmış oluruz. Evinizde birden çok akıllı cihaz yâda telefon bulunuyorsa, faturanızda kabarma varsa bunun nedeni bekleme modu olabilir. International Energy Agency’nin (uluslararası enerji ajansı) hazırlamış olduğu rapora göre; ağ cihazlarının dünya genelinde harcamakta olduğu enerji saatte 616 terawatt.

616 terawatt İngiltere’nin harcamış olduğu enerjiden daha fazla. Bunun %65 i yani 400 terawattlık kısmı israf ediliyor. Bekleme modu; düşük güçte çalıştırmak, az enerji harcamak olarak bilinse de biz farkında olmadan çoğu durumlarda cihaz tam güçte çalışmaya devam etmekte.
Bu durumun en kötü yanı enerjinin boşa harcanıyor olması. Enerji tasarrufu için elektronik cihazlarımızı fişinden çekmemiz bizim için en yararlısı olacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir