Başlık Biçimlendirme Etiketleri

Başlık Biçimlendirme Etiketleri

Başlık Biçimlendirme Etiketleri

Google’ın içerik ve görsellerden sonra en çok üstünde durduğu konu vurgulanmak istenen kelimelerin boyutlarıyla ilgilidir. Öyle ki yazımızda içerikle ilgili olan kelimeleri yani anahtar kelime diyebileceklerimizi H1, H2, H3, H4 gibi taglarla boyutlandırdığımızda bu arama motorlarının dikkatini çekecektir. Google bunu mutlaka uygulamanız gerektiğini düşünüyor.

Uygun başlık biçimlendirmesi etiketleri seçin

Önemini vurgulamak istediğiniz kelimeler arama motoruna yardımcı olduğu kadar ziyaretçiye de yardımcı olacaktır. Sitede kolayca gezinmelerini sağlayacak olan bu uygulama sayesinde içeriği hızlı bir şekilde tarayan ziyaretçi günümüzde en değerli şeylerden biri olan zamanı kaybetmediği için mutlu olacaktır.

Google botta ona bu şekilde yardımda bulunursanız sizi ödüllendirir

Başlık biçimlendirmelerinin en büyüğü <h1> en küçüğü ise <h6>’dır. Sitelerimizde pek sık kullandığımız bir Seo yöntemi değildir. Ama tekrar dikkatinizi çekmek istiyoruz Google’ın önemle üstünde durduğu ve ona çok yardımcı olan bir Seo düzenlemesidir.

Peki neden pek sık kullanmıyoruz? Bunun basit nedenleri var. İçerik paylaşmanın yeterli olduğunu sanıyoruz. Kısıtlı zamanımızla bir içerik oluşturduk birde içinde ki yazıların boyutuyla mı uğraşayım diye düşünüyoruz. Onun dışında sitemizin dizaynına pek uymuyor. Demem o ki yazının ortasında H1 tag kullanmak biraz garip durabilir. Yazı çok büyük olacağından içeriğin düzenini bozabilir. Bu yüzden pek sık kullanılmaz. Ama genelde H1 tag başlık boyutudur. Yani içeriğimizin başlığı H1 tagıyla etiketlenmiştir. Eğer etiketlenmediyse bunu biz yapmalıyız.

Bu konuda en çok yapılan yanlışlar şunlar;

  1. İçeriği özetlemeyen anahtar kelimelerin başlık biçimlendirmesi ile kullanılması
  2. Her yerde başlık biçimlendirmesi kullanılması
  3. Düzensiz başlık biçimlendirmesi kullanılması

Dikkat etmemiz gereken konulardan biri ilgili kelimeleri biçimlendirmeliyiz. Google’ı ve diğer arama motorlarını aldatmak size uzun vadede büyük zararlar getirebilir. Bunun yanında her yerde başlık biçimlendirme etiketlerini kullanmak yanlıştır. İtalik yazılması gereken yerlerde başlık biçimlendirmesi kullanmayın. Ya da sadece kalın belirtilmesi gereken yerlerde başlık biçimlendirmesi kullanmayın.

Düzenli ve uygun yerlerde kullanın. Google’ın uyardığı nokta burası. Kullanıcıyı rahatsız edecek başlık biçimlendirmeleri size zarar verir. Ziyaretçi içeriğin nerde başlayıp nerden bittiğini anlaması önemlidir. Bunun yanında başlık biçimlendirmesi ile değişen yazı boyutları nedeniyle ziyaretçinin dikkatinin dağılabileceğini unutmayın.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir