Başarılı Satışçı Nasıl Olunur?

Satış hayatın her alanındadır. Ne kadar iyi ürün ve hizmet üretirseniz üretin başarılı bir şekilde satışını gerçekleştiremiyorsanız hiçbir anlam ifade etmez.

Gerçekte satış, her iki tarafında kazanması gereken bir oyundur. Satış sürecinde, hem satıcının hem de alıcının satın alınan ürün veya hizmet kadar satın alma sürecinden de memnun olması gerekir.

Satışa başlamadan önce müşteri gözlemlenmeli, müşterinin ruhsal durumu tespit edilmeli ve satış sürecinde müşterinin ruhsal durumuyla doğru orantılı satış taktiklere uygulanmalıdır.

Satıcı sezgilerini kullanmalı, hiçbir zaman karamsarlığa kapılmamalı dahası vazgeçmemelidir. Fikir ve proje satmalı en önemlisi müşteriyi heyecanlandırmalıdır. Heyecanlanmayan müşterinin hiçbir şekilde satın alma davranışı içine girmeyeceği unutulmamalıdır.

Satış sürecinde müşterinin ikna edilmesi gerekmektedir. Müşterinizi ikna edebilmeniz için de müşterinizi cezp etmeniz gerekir. Müşterinizi cezp edebilmeniz için ise müşterinizi sevmeniz ön koşuldur.

Satışın kurallarına ne kadar uyarsanız uyun öyle aklınıza gelen her şeyi satamazsınız. Satıcının öncelikli olarak yapması gereken, sattığı ürüne veya hizmete inanmaktır. İnanmadan hiçbir şey satamazsınız çünkü satış karşılıklı güvene dayanır.

Satış sürecinde satışa sunulan ürün veya hizmet müşteriye gösterilirken müşteri hiçbir şekilde aldatılmaya çalışılmamalıdır. Bu davranışın içgüdüsel bir hal alması başarılı satış için zorunluluktur.

Müşterinizi ürününüz hakkında bilgilendirin

Bilgilendirme satışın temel ilkesidir; çünkü bilgilendirme insanları rahatlatır ve insanlara değer vermenin işaretidir. İnsanlar, kendilerini rahatlatan ve değer veren satıcıların ürün ve hizmetlerine daha sıcak bakarlar.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...