Atom İşlemci Nedir?

Çoğu Netbook kullanıcısı cihazı içindeki işlemcinin, masaüstü bilgisayarındaki Intel’den ne kadar farklı olduğunu bilmiyor bile. Bunun da gayet kolay anlaşılır bir nedeni var: Genelde bir laptopdan beklentimiz, maillarımıza bakmak ve Internette sörf yapmaktan ibaret. Bu yüzden, hafif, ucuz ve düşük güçlü netbook konsepti neredeyse klasik laptopların satışını durdurdu. Aslında bu ticari açıdan da doğru karardı; zira artık laptop tüketimi de doyma noktasına gelmişti.
Intel Atom işlemci farklı bir mimari üzerine kurulu. Tüm Atom serisi, düşük enerji tüketimi için 45nm  üretiliyor. Yaygın  tek çekirdekli modelleri kullanılmasına karşılık, çift çekirdekli modelleri de mevcut. Bazı modelleri 64 bit işlemci komut setini de destekliyor; ancak henüz yaygın değiller.

Atom işlemciler son kullanıcıya satılmıyor ve aynı Via ITX anakartlarda olduğu gibi, anakarta lehimli geliyorlar. Intel’in Micro-FCBGA tipi yuvasını kullanıyorlar. Tıpkı Coppermine serisi Mobile Celeron’da olduğu gibi. Ancak 479 pin yerine 441 pin kullanıyorlar.
Intel ATOM, AMD Geode gibi bir SOC (System On a-Chip) çözümü değil; yani bellek kontrolörü gibi ek üniteler ayrı chip üzerinde. Bu açıdan bakarsak, Atom, Geode ya da ARM gibi gerçek mobil bir sistem değil. Performans olarak baktığımızda, Atom’un enerji veriminin Texas Instruments OMAP’ın (çok sayıda Symbian cep telefonu tarafından kullanılıyor) ancak dörtte biri kadar olduğunu görüyoruz.
Enerji verimliliği adına, Atom’larda ilginç bir özellik bulunuyor:Dynamic cache sizing işlemci. İhtiyaç duyulmayan cache alanları, dinamik olarak erişime kapatılarak elektrik tüketimi azaltılıyor.
Atom işlemci kullanım alanı, düşük güçlü-düşük fiyatlı-hafif laptoplar olarak sınıflandırabileceğimiz netbooklar ile sınırlı değil. Aynı kullanıcı profili ile geliştirilen, enerji tüketimi ve performansı daha yüksek Atom modelleri “Nettop” adı verilen yeni bir sınıf masaüstü bilgisayarlarda da kullanılıyor. Bu Atom serisinin çift çekirdekli, hatta 64 bit komut setini çalıştırabilen modelleri de mevcut.

Daha önce Silverthorne ve Diamondville işlemci kod adlarıyla anılan yeni işlemciler, Hi-k metal geçit teknolojisi ve Intel’in endüstri lideri 45 nm teknolojisi ile üretiliyor. Termal tasarım gücü (TDP) spesifikasyonu 0,6-2,5 watt aralığında olan işlemciler, müşteri ihtiyacına bağlı olarak 1.8 GHz hıza kadar çıkabiliyor. Karşılaştırmak gerekirse, mevcut mobil Core 2 Duo işlemcilerin TDP değeri 35 watt düzeyinde.
MID fırsatına ek olarak Intel, “netbook” denen ucuz ve İnternet merkezli yeni mobil bilgi işlem cihazları kategorisi ile, “nettop” denen İnternet merkezli temel masaüstü PC’lere olan talebin, önümüzdeki birkaç yılda oldukça artacağına inanıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir