Arayüz Geliştirmede “Mobile First” Stratejisi

Kullanım kolaylığı ve hızıyla yükselişe geçen mobil cihazlar, insanların internete bağlantı aracı olarak birinci tercihi oldu. Google’ın yaptığı son araştırmalara göre mobil internet kullanımı, bilgisayar temelli internet kullanımını neredeyse geçti. Türkiye’de de durum aynı ve üstelik mobil web trafiğinde %65 gibi yüksek bir oran ile dünya ortalamasının üzerindeyiz. Bu veriler ve gelişmeler ışığında arayüz geliştirme süreci de tümüyle değişti ve “mobile first” kavramı doğdu.

Peki Nedir Bu Mobile First?

Mobile first yaklaşımı, web site tasarımlarında masaüstünden mobile doğru ilerlemek yerine mobilden masaüstüne ilerlemeyi seçen bir stratejidir.

Kullanıcı deneyimine verdiği önemle çalışmalarını sürdüren Google, “mobile first” ile mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun bir arama deneyimi sunmayı amaçlıyor. Google eski dönemlerde, masaüstü ve mobil arama sonuçlarında sayfaların masaüstü performansına göre sıralamayı gerçekleştiriyordu. Bu durum mobile first ile arama sonuçlarında mobil sitelerin esas alınması şeklinde değişti. Google, bununla birlikte mobil SEO yönergelerini en doğru şekilde uygulamaya koyan sayfalara öncelik veriyor ve mobile geçen çoğunluğun deneyimini iyileştirmeye odaklanarak web sayfalarının mobil sürümünü birincil dizin olarak kullanıyor.

Mobile First Neden Önemli?

Her şeyden önce mobil interneti seviyor ve kullanıyoruz. Mobil first de bu sebeple kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefliyor.

Mobile First ile başladığınız bir projenin tasarım ve geliştirme süreci, bir web site ya da mobil uygulamaya göre daha kısa sürede bitecek ve uygun maliyetli olacaktır.

SEO çalışmaları yaparken sitenizi mobil sürüme odaklamak ve mobil sürümü birincil dizine koymak, Google arama sonuçlarında öncelik almanızı sağlayabilir.

E-ticaret sitelerinde mobil öncelikli dizinleme, mobil trafiği artıracağı için satışlar üzerindeki etkisi de pozitif olacaktır.

Mobile first yaklaşımı, kullanıcı memnuniyetini artırarak kullanıcı bağlılığına katkıda bulunur.

Teknolojiye uyum sağlamak ve geleceğe yatırım yapmak kullanıcılarınız ve sizin için artı değer yaratır. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google Mobile Friendly Test ile hemen kontrol edebilir, “mobile first” dünyasına adım atabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir