Arama Sonucu Snippetleri

google

google

Google bu konuya ziyaretçilerin hızlı bilgi alması için ekstra önem veriyor. Sitenizde mutlaka meta taglerle birlikte doğru açıklamayı yapın. Google bir web sitesinin değerini belirlerken ziyaretçiye ne kadar faydalı olduğu konusunu en önemli kriter olarak göz önüne almaktadır. Tek kriter değildir ama en önemlilerinden biridir. Sitenizi doğru düzgün açıklayan kısa bir bilgi ve ilgili anahtar kelimeler, arama sonuçlarında sizi gören ilgili kişiye sitenize girip girmemesi konusunda bilgi verecektir. Yani daha hızlı aradığını bulacaktır.

Google en baştan beri kullanıcılarına en isabetli sonuçları vermek için çalışmaktadır. Hala bunun için önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu konuda kendisine yardımcı olan web sitelerine de diğerlerine göre daha fazla yakınlık göstereceği kesindir. Bu yüzden Google’ın çok önemli olan şu tavsiyesine uymakta fayda var;

  • Tanım meta etiketinden faydalanın…

Google diyor ki; “Bir sayfanın tanım ( description ) meta etiketi, Google ve diğer arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğuna dair özet bilgi sağlar”. Sayfanın ne ile ilgili olduğunu görecek kişiler aramayı yapan kişiler yani Google’ın ziyaretçileridir.  Tanıtmı doğru girin ki Google’ın ziyaretçileri sizin tanımınızla ilgilendikleri konu hakkında bilgi almak için sitenize girdiklerinde farklı bir içerikle karşılaşmasınlar. Google, size gönderdiği ziyaretçileri memnun etmezseniz size gereken alakyı göstermeyecektir. Aslında Google’ın mantığı budur. İlgili bütün yazılarda açıklamaya çalışıyoruz siz Google’ı değil ziyaretçilerinizi memnun ederseniz Google sizi sever.

Faydaları…

Google’ın sizi daha hızlı bulmasına ve daha hızlı indekslemesine ve hakkınızdaki bilgiyi daha kolay almasına yardımcı olur. Google sitenizi arama sonuçlarında listelerken tanım meta etiketinden faydalanabilir. Google “ Faydalanabilir “ demektedir. Çünkü her zaman böyle olmaz. İndekslenen içeriklerinizle yakından ilgilendiyseniz farketmişsinizdir. Bazı içerikleriniz meta etiketinden farklı bir bilgi vermektedir. Google bu konuda kesin bir şey söylememektedir. Ama meta etiketlerinizi oluşturmanızı tavsiye etmektedir.

Google ayrıca bütün sayfalarınıza meta etiketi yapmanızı tavsiye etmektedir. WordPress kullananlar çeşitli eklentilerle bunu zaten otomatik olarak yapıyorlar. Farklı scriptler kullananlar ise bütün sayfalarına meta etiketi uygularlarsa Google açısından iyi olur. Google bunun hakkında aynen şunları söylüyor. “ Sayfalarınızın her birine tanım meta etiketi eklemek, Google snippet bölümünde gösterecek iyi bir eşleşme yapamazsa kullanılması için iyi bir seçenektir. “

Google’ın iyi bir meta etiket seçme konusundaki tavsiyeleri şunlardır;

  • Tamamen içerikle ilgili şeyler yazın,
  • Genel tanımlardan kaçının, içeriği iyice açıklayan özel tanımlar yazın,
  • Düzgün bir tanım yazın sadece anahtar kelimelerden oluşursa sıkıntı olabilir,
  • İçeriğin hepsini tanım kısmına yazılması doğru değildir.
  • Farklı sayfalarda özgün meta etiketleri kullanın. Çok falza sayfanız varsa otomatik oluşturmak için bir yöntem bulun.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir