Arama motorundan URL Kaldırmak

Arama motorundan URL Kaldırmak

Arama motorundan URL Kaldırmak

İlk önce bahsetmemiz gereken bu özelliğin çok sık kullanılmaması daha doğrusu gerektiği hallerde kullanılması gerektiğidir. Şunu hatırlatmakta fayda var ki bir URL kaldırma isteğinizin başarılı bir şekilde sonuçlandırılacağının garantisi yoktur.

URL kaldırma işlemini neden yaparız?

Google diyor ki sizin URL kaldırmak için yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur. Sitenizdeki sayfayı sildiğiniz anda URL zaten ilk güncellemede dizinden silinecektir. Fakat sizin aceleniz mi var? O halde URL kaldırma aracını mutlaka kullanmalısınız. Hangi konularda acele etmeniz gerektiğine açıklık getirmek lazım. Örneğin sitenizde paylaşmamanız gereken bir bilgi paylaştınız. Kredi kartı, herhangi bir üyelik bilgileri, başkasına ait bir içerik ve benzeri içerikler. Bunları paylaştıktan sonra Google sayfayı indeksine aldıysa silseniz bile bir daha ki indeks güncellemesine kadar sayfa Google’da görünür olacak. Ulaşılmaması gereken bilgiler özellikle ön bellek görüntüleme yöntemiyle görüntülenebilir olacak. İşte bu gibi bir durumda kalmamak için URL kaldırma aracı webmasterların imdadına yetişiyor.

İki çeşit URL kaldırma talebinde bulunabiliyoruz. Kendimize ait bir sitenin URL’sinin derhal kaldırılması talebi ve başkasına ait bir sitenin bir URL’sinin derhal kaldırılmasıyla ilgili talep şeklinde iki adet URL kaldırma talebi vardır.

Kendimize ait sitenin URL’ini kaldırma talebi

Diğerine göre çok basit bir işlemle talep gönderilebilir. Her webmaster gibi elbette ki Google site yöneticisi araçlarına üye olduktan ve doğrulama işlemlerimizi yaptıktan sonra kontrol panelinden optimizasyon kısmına gelerek URL’leri kaldır linkine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada yeni bir kaldırma isteği oluştur butonu yardımıyla kaldırmak istediğimiz linki giriyoruz. Prosedür bu şekilde işleme konuluyor.

Başkasına ait siteden URL kaldırma talebi

Bu konuda denetleme ve yetkinin kesinlikle site sahibine ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Google’ın içeriğe direk müdahalesi asla olamaz. Diğer hatırlatılması gereken konu ise Google’ın dizini sadece web içeriğini yansıtır. Google indeksinden çıkartılan bir sitenin webten kaldırılma gibi bir durumu yoktur. Google çok sık kullanılan bir arama motoru olduğu için Google’da olmayan bir içeriğine hiç kimse tarafından görüntülenemeyeceği düşünülür ama durum öyle değil. Diğer arama motorları kullanılarak Google indeksinden kaldırılmış bir link görüntülenebilir. Ya da özel olarak size o link geldiyse hiçbir arama motorunda çıkmasa bile tıklayarak o linke ulaşabilirsiniz. Bunu göz önüne almalısınız.

Neden başkasına ait bir URL’nin kaldırılmasını isteriz?

Bunun birçok nedeni olabilir. En başında size ait bir içeriğin paylaşıldığını düşünüyorsanız böyle bir talep yaratabilirsiniz. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi tehlikeye atan bir içerik olduğunu düşünüyorsanız yine URL vererek kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bunun gibi nedenler çoğaltılabilir ama bütün isteklerin olumlu sonuçlanacağının garantisi yoktur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. nikan dedi ki:

    Ben hesabimda resmi sildim..ama googlede silemiyorum nolur bana yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir