Arama Motorunda Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Arama Motorunda Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Arama Motorunda Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Arama motorunun bizi listelemesinde ve sık sık ziyaret etmesinde ona yardımcı olmak ve yol göstermek için yapılması ve yapılmaması gereken çalışmalara devam ediyoruz.

Bu yazımızda ilk olarak scriptlere değineceğiz.

Script Menüler

Arama motoru botu sitemizdeki linkleri takip ederek sitemizin içinde dolaşır ve daha fazla içeriğimizin linklenmesinde yardımcı olur. Bu konu önemlidir. Şimdi bazılarımız web sitelerinde script menüler kullanıyorlar. Script menülerin arama motoru botları tarafından okunamadığını bilmenizi isteriz. Arama motorları script kodlarını html gibi okuyamadığından bu tür öğelerin sitelerde çok kullanılması işinizi zorlaştıracaktır. Bununla birlikte bu scriptlerin menu gibi yerlerde kullanılması yani önemli linkleri içermesi o linklerin takip edilemeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden arama motorunun işinizi zorlaştırırız. Buna dikkat etmekte ve çeşitli yöntemlerle arama motoruna yardımcı olmakta yarar var.

Gizli Metin Kullanmak

Sık sık uyardığımız bir konudur. Sitemize arka planla aynı renkte arama motorunun fark edeceği şekilde girilmiş anahtar kelimelerdir. Arama motoru tarafından affı yoktur. Eğer arama motoruna yardımcı olmak istiyorsak bu tür gayri ahlaki yollara başvurmamalıyız. Bu durum elbette arama motorunda sizi iyi yerlere taşıyabilir. Ama unutmayın ki bu geçici bir durum olacaktır. Sonunda ise ciddi manada gerileme yaşayacak ve çok büyük zarar göreceksiniz. Arama motorlarını bu tür saklı metinlerle kandırmaya çalışmayın. Sitenizin önemli bölümlerini gezmesini sağlayın başka türlü onu oyalamayın. Benzer yöntem bağlantılarla da kullanılmaktadır. Ziyaretçilerin göremeyeceği küçüklükte bağlantılar içeriğe eklenmektedir. Arama motoru botunun siteyi okuma şekli bize benzemediği için herşeyi görür. O bağlantıyıda görüp takip eder. Bu durum yine zaman kaybına neden olur. Yine gayri ahlaki bir durum olduğundan ve Google bu konuda sert uyarılar yaptığından düşünülmemesi gereken bir konudur. Kesinlikle arama motorlarına sitenizle ilgili yardımcı olmak istiyorsanız bu yönteme de başvurmayın.

Ajax Kullanımı

Arama motorlarına zorluk çıkaran bir diğer durum da Ajax’tır. Scriptler gibi taramada zorluk çekilen görsel kullanımdan biridir. Şunu hatırlatmakta fayda var, Script ve Ajax elbette ki çok gerekli olan yerlerde kullanılacak. Ama çok fazla kullanımı arama motorlarının botlarına çok sıkıntı çıkartacaktır. Sitemizin listelenmesi normal bir siteden daha uzun sürecek bunun yanında birçok içeriğimizin listelenmesi gerçekleşmeyecektir. Scriptler gibi Ajax’ın okunması da botlar tarafından sıkıntılı olarak görülür. Ajax kullanılmış içerikler taranamaz ve listelenemez. Bunun yanında ziyaretçilerin de URL bakımından sıkıntı çekmelerine neden olur. Ajax kullanımında içerik değişse bile URL’de değişiklik olmayacağından URL paylaşımı zor olacaktır.

 

 

3.00 avg. rating (67% score) - 2 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir