Arama Motoruna Yardımcı Olmak

Arama Motoruna Yardımcı Olmak

Arama Motoruna Yardımcı Olmak

 

 

Seo‘nun asıl amacı arama motoruna yardımcı olmaktır. Sizi daha hızlı ve kolay şekilde tanıması ve listelemesi için ona seve seve yardım ederiz. Bu şekilde arama motoru kendi ziyaretçilerine doğru içeriği gösterirken sizde onun sayesinde hit kazanır ve sürekliliğinizi sağlayıp daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bu yüzden arama motoru botlarına yardımcı olmak, onlara zorluk çıkartmamak seo için yerinde olacaktır.

 

Webmasterların görsellik adına kullandıkları çoğu site içi eklenti ya da yaptıkları düzenleme arama motoruna zorluk çıkartır. Bundan bir kaç tane anlatıp bilgi vermeye çalışacağız ki arama motoruna zorluk çıkartmayacak bir siteniz olsun. Sonuç olarak paylaşımlarınız daha fazla insana ulaşsın.

 

Ziyaretçi Tanımlayıcılar

 

Göze çarpan en sık yapılan hatalardan biri sitelerde ziyaretçi tanımlayıcılar kullanmaktır. Bu ziyaretçi davranışlarını detaylandırmakta çok faydalı bir davranış olsa da arama motoruna çok büyük zorluklar çıkartır. Sayfanın indekslenmesi uzar ve zorlaşır. Bu durumda seo açısından geri kalmış oluruz. Ziyaretçi tanımlayıcılar siteye giren herkesi ayrı ayrı değerlendirir ve kategorilendirir. Bu şekilde ziyaretçilerin nerden geldiğini ve sitenizde ne yaptığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Analitikle aynı mantıktadır ama daha hızlı ve kişiselleştirilebilir bir yöntemdir. Hem de sizin kontrolünüzdedir. Ziyaretçi davranışlarını belirlemede profesyonel bir çözüm olsa da arama motoru botlarını ciddi manada zora sokan bir yöntemdir. Bu tür bir yapılanmanın kullanıldığı siteler cidden zor listelenir. Seo için yazılan çoğu yazıda kullanılan tasarımın olabildiği kadar sade olmasının avantajlarından sürekli bahsedilir. Bu yüzden ziyaretçi tanımlayıcılara dikkat etmek gerekir. Cidden gerekmiyorsa bu tür bir yöntem kullanmayınız.

 

Görsel Başlıklar

 

Görsel ve seo ilişkisini birçok yazımızda vurguladık. Görsellerin getirdiği hitlere cidden ihtiyacımız var ama her yerde de görsel kullanmak seo açısından yanlıştır. Görsellerin text değerlerinden daha büyük boyutları olduğu için daha uzun yüklenme süreleri vardır. Sizin bağlantı hızınız yüksek olabilir ama herkes aynı şansa sahip değil. Mobilden bağlananlar olduğu gibi geçici sıkıntılar çekenlerde mevcut. Bunları dikkate alarak sade bir tasarımla çalışmalı ve seoya katkı sağlamalıyız. Görsellerle ilgili bir diğer önemli durum ise arama motoru botlarının görselleri okuyamamasıdır. Birçok site sahibi şık duruyor diye birçok şeyi görselle ifade etmeye çalışır. Örneğin paylaşımlarınızın başlıklarının görsel olması seo için çok önemli bir şeyi, paylaşım başlıklarını okuyamaması demektir. Bu yapılabilecek en büyük hatadır. Başlıklarda sadece text kullanın. Arama motorlarının görselleri değerlendirebildikleri kullanımlar alt tagleri ve titlelarıdır. Bir çok insan zaman kaybından bunlara da önem vermemektedir. Bu durum arama motoruna o kadar çok zorluk çıkartır ki listelenmeniz inanılmaz şekilde zorlaşır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir