Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarıyla herhangi bir web sitesine yönelim trafiğinin yükseltilmesi, kalitesinin arttırılması anlamına gelmektedir. Bu tarz optimizasyonları yapan kişilere ingilizce anlamıyla Seo (Search Engine Optimization) denir.

İnternet ilk karşımıza çıktığı andan itibaren ciddi gelişmeler kat etmiştir. Bu gelişmelerin öncüsü arama motorlarının keşfedilmesidir. Arama motorları sitelerin toplu halde görülmesini sağlayan aranılan konunun kullanıcıya ulaşmasına öncülük eden en önemli internet aracıdır. Google Türkiye’de ve dünyada arama motoru alanına geç girmesine rağmen bu alana en çok eğilen ve en başarılı şirket olma unvanı kazanmıştır. Google aranılan herhangi bir konu ile ilgili uyumlu sayfaları internet kullanıcılarına sunar aramalarındaki sayfa sıralamalarını ise Seo (Search Engine Optimization) belirler. Seo kavramı 2000’li yılların ikinci çeyreğinden itibaren literatüre girmiş ve şirketler Google sıralamalarında ön sıralarda yer almak için milyon dolarlık yatırımlara başlamışlardır. Seo konusunda yüzlerce makale ve onlarca kitap yazılmıştır.

Arama motoru optimizasyonlarının başarıya ulaşmasında yakın bir döneme kadar en önemli unsur backlink iken günümüzde özgün metinler en önemli unsurlar haline gelmiştir.

Backlink oluşturma yöntemleri

  • En doğal ve en başarılı banklink oluşturma, kaliteli ve özgün içerikler oluşturmaktan geçer.

  • Yazıların başka sitelerde yayınlanabilmesi için RSS yapısının kurulması gerekmektedir

RSS: Real Simple Syndication (Zengin Site Özeti) çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir.

  • Web sitenizin içeriği ile alakalı bloglar oluşturmakta backlink oluşturmanın önemli metotlarından biridir.

Arama motoru Optimizasyonunda bilinmesi gereken terimler

SEO: Search Engine Optimization (Arama motoru optimizasyonu)

BACKLİNK: Diğer sitelerden kendi sitenize verilen bağlantı

SPAM: Google aramalarında yükselmek için anahtar kelimelerin limitin üzerinde kullanılması

PAGERANK: Google’ın sayfalara verdiği sayısal değer

SEO

METATAG: Web sayfasını google’a tanıtırken kullanılan kodlar

ADWORDS: Google adwords bir reklam kampanyasıdır. Ayrılan bütçeye oranla reklam google arama sayfasının sağ tarafında görüntülenir.

LİNK TRANSFERİ: Karşılıklı link alışverişi linkleme

SANDBOX: Search Engine Optimization uygulamalarında yasadışı yolları kullananların cezalandırılması.

OUTLİNK: Kendi sayfanızdan başka sayfalara bağlantı sağlama link verme

FAKE PR: Web sitesinin Pagerank değerinin sahte olmasıdır. Bu uygulama başkalarının pagerank değerinin kopyalanarak kendi pageranki gibi gösterilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonun Sağladığı Faydalar

Başarılı bir plan dâhilinde yapılan arama motoru optimizasyonu;

  • Web sitenizin google aramaların ön sıralarda yer almasını sağlar.

  • Hedef kitleye daha kolay ulaşılması sağlanır.

  • Arama motoru optimizasyonu ile reklam verildiği takdirde tıklama başına maliyetler düşer.

  • Arama motoru optimizasyonu ile marka bilinilirliği artar, müşteri sadakati sağlamada ilk adımlar atılır.

  • Arama motoru optimizasyonunda kullanılan anahtar kelimeler yardımıyla daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşılması sağlanır.

Kurumunuzun veya şahsınızın web sitesini tasarlamak bilinilirliğinizi arttırmak ve tanıtım faaliyetlerinizi tamamlamak için yeterli değildir. Hedef kitle tarafından ulaşılmak reklam maliyetlerini olabildiğince alt seviyelere düşürebilmek için Search Engine Optimization (SEO) çalışması yapılması gerekmektedir. Bu çalışma yapılmadığı takdirde arama motorlarında istenilen yerde bulunma olasılığı ciddi oranda düşer. Seo çalışması ile birlikte google aramalarında üst sıralara çıkılarak bilinilirlik oranınız hızla yükselir. Beycon Group arama motoru optimizasyonu çalışmalarıyla kurumların ve bireylerin google aramalarında ön sıralarda çıkması için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Hakan Taşgın

beycon

www.beycon.com.tr

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir