Arama Motorlarının Çalışma Mantığı

Arama Motorları

Arama Motorları

Başta Google olmak üzere arama motorları, internette aradığımız tüm bilgilere kolaylıkla ulaşmamızı sağlayan mecralardır. Arama motorları kendilerine özel olarak geliştirdikleri sistemleri (algoritmaları) ile web’e girilmiş olan tüm bilgileri indekslemektedir.  Arama motorlarında, web siteleri ve çeşitli dokümanlar belirli kriterlere göre sıralanmakta ve kullanıcılara sunulmaktadır.

Dünyanın en gelişmiş ve en fazla kullanılan arama motoru olmasından dolayı Google şu an için dünyada karlılık oranı ve bilinirliliği en yüksek arama motoru konumundadır. Dolayısıyla arama motoru denildiğinde ilk akla gelen Google olmaktadır.

Hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alınması amacıyla yapılan arama motoru optimizasyonu seo çalışmaları da genel olarak en büyük ve en yaygın arama motoru olan Google’a yönelik olarak yürütülmektedir.

Seo çalışmaları ile istenilen düzeyde başarı sağlanabilmesi için web sitelerinde öncelikli olarak özgün içeriklerin yer alması gerekmekte ve arama motoru optimizasyonu (Seo) çalışmalarının kurumsal firmalar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca başta Google olmak üzere arama motorları tarafından cezalandırılan illegal seo yöntemlerine asla başvurulmamalıdır. Arama motorları illegal bir çalışmayla karşılaşmaları durumunda web sitelerini banlaya bilmekte hatta indekslerinden dahi çıkartabilmektedir.

 

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir